Tiskové zprávy

Životní funkce pacientů po operaci měří čtyři multifunkční pojízdné monitory

Třebíč, 15. 11. 2024 – Chirurgické oddělení třebíčské nemocnice zakoupilo přístrojové vybavení, které slouží k monitoraci životních funkcí pacienta na lůžku. Monitorovací péči na odděleních nově zajišťují čtyři uživatelsky přívětivé pacientské monitory Mindrey uMEC, které přináší zjednodušení pracovních postupů a zvýšenou efektivitu ošetřovatelského personálu. Monitor má velmi intuitivní uživatelské rozhraní a nabízí přesné a stabilní měření zásadních parametrů jako jsou okysličení krve, srdeční frekvence, dechová aktivita, EKG a krevní tlak.

Monitory jsou převážně využívány ke kontinuální monitoraci pacientů na pooperačních pokojích po operačním výkonu, úrazu hlavy nebo při hospitalizaci po nehodách.

„Dříve byl pacient kontrolován sestrou v předepsaných intervalech. Díky monitorům životních funkcí je zajištěna nepřetržitá monitorace a případně mnohem rychleji dojde k diagnostice zhoršení zdravotního stavu a včasnému zahájení léčby. Neustálá monitorace životních funkcí rizikových pacientů výrazně zvyšuje bezpečnost a snižuje riziko vážných následků při různých komplikacích,“ popisuje přínos nových monitorů ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Monitor umožnuje různé způsoby zobrazení a lze tak přizpůsobit potřebám zdravotnického personálu. „Nezbytnou součástí jsou i pojízdné stojany a speciální softwarová licence, která umožní lékařům nahlížet a provádět revize zdravotního stavu těchto pacientů v rámci celé nemocnice včetně lékařů anesteziologicko resuscitačního oddělení a interního oddělení. Významnou funkcí je možnost propojení s nemocničním informačním systémem, data se budou do systému sama automaticky ukládat, což významně ulehčí práci ošetřovatelskému personálu,“ doplňuje ředitelka Tomášová.

Financování                                                                                                                  s DPH

Pořizovací cena (4 ks monitorů, 4 ks stojanů, SW licence)

220 000,- Kč

Zakoupeno s podporou Moravskobudějovického mikroregionu. Děkujeme.

200 000,- Kč

                                                                                                                     

Zdravá dietní varianta pro pacienty Dieta 3FIT

Třebíč, 11. 11. 2024 - Stravovací provoz a oddělení nutriční terapie třebíčské nemocnice zařadilo novinku v dietním stravování pacientů nazvanou „Dieta 3FIT“. Dieta je plnohodnotná s optimálním rozložením bílkovin, sacharidů i tuků a je určena k dlouhodobému podávání. Klade důraz na vhodné složení tuků, omezení jednoduchých cukrů a kuchyňské soli. Obsahuje vyšší podíl vlákniny, vitaminů, minerálních, antioxidačních a dalších bioaktivních látek příznivě působících na organismus. Dieta 3FIT je indikována v prevenci rizika civilizačních onemocnění, především obezity, diabetu druhého typu, kardiovaskulárních a onkologických onemocnění.

 Dieta splňuje zásady zdravé stravy dle doporučení Světové zdravotnické organizace a dalších odborných společností. „Tato dieta se využívá u pacientů, kteří nemají dietní omezení a jsou bez nutričního rizika. Cílí na pacienty, kteří se snaží žít zdravě a usilují o redukci nebo udržení své tělesné hmotnosti. Vhodná je pro sportovce a zároveň pro osoby, které dbají o svoji stravu nebo si chtějí vyzkoušet, jak správně jíst,“ popisuje cílovou skupinu pacientů vedoucí nutriční terapeutka třebíčské nemocnice Zdeňka Bartošová.

Nový dietní program se zaměřuje na celkové množství tuků u všech skupin potravin. Omezuje jemné a trvanlivé pečivo, tučná masa, uzeniny, lahůdkářské a tučné mléčné výrobky. Zařazuje olejnatá semena a ořechy jako zdroj vitaminů, minerálních látek a esenciálních polyenových mastných kyselin. Upřednostňuje polysacharidy – brambory, luštěniny, celozrnné obiloviny a výrobky z nich. V jídelníčku je dostatečné množství ovoce a zeleniny.

Preferuje vaření, dušení, pečení a grilování. Strava je pestrá a vyvážená a je rozdělena do čtyřech porcí, nechybí i odpolední svačinka.

Navýšena je spotřeba luštěnin jako významného zdroje rostlinných bílkovin a vlákniny. Pokrmy z luštěnin zařazuje alespoň dvakrát týdně. K vhodným úpravám luštěnin patří i polévky a pomazánky.

Jako významný zdroj bílkovin jsou do stravy volena libová masa, ryby, vejce a mléčné výrobky. Pacienti se tak mohou těšit na pokrmy z krůtího či kuřecího masa, libového vepřového a hovězího masa. Vhodnou alternativou jsou čerstvé sýry, tvaroh, bílý jogurt, kefír, acidofilní mléko a další zakysané mléčné výrobky. 

„Snížení příjmu kuchyňské soli je dosaženo omezením polotovarů, instantních přípravků, zpracovaných masných výrobků v podobě uzenin, ochucovadel a soli přidávané při přípravě pokrmů. K dochucování pokrmů jsou v dietě použita jednodruhová koření, byliny a zelené natě,“ zdůrazňuje vedoucí stravovacího provozu Jana Zimolová.

O dietu 3FIT je možné, aby si pacient požádal při příjmu nebo v průběhu hospitalizace, v případě že jeho zdravotní stav nevyžaduje jiná speciální dietní opatření.

„Zdravé a maximálně nutričně vyvážené stravování je u aktivních pacientů žádaným trendem. Věříme, že dietní variantu 3FIT ocení mnoho našich pacientů,“ komentuje novinku v nabídce stravování ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Vzpomínky z porodnice v kufříku. Každé dítě má právo znát svůj příběh

Třebíč, 25. 10. 2024 – Dětské a novorozenecké oddělení třebíčské nemocnice převzalo od Nadačního fondu LA VIDA LOCA pět malovaných kufříků do života. Dostanou je děti, které opustí porodnici bez rodičů. V kufříku si odnesou vzpomínky na první dny svého života, které by jinak byly navždy zapomenuty. Dar z rukou zástupkyň nadačního fondu převzaly ředitelka nemocnice Eva Tomášová, primářka Alena Holubová a vrchní sestra Kamila Číháková.

Ne každý vyrůstá ve své původní rodině. Až pět set dětí v České republice každý rok opouští porodnici bez své biologické maminky a k pěstounům, adoptivním rodičům nebo do kojeneckého ústavu si nese jen propouštěcí zprávu z porodnice. Nedozví se z ní, jak přišlo na svět, jak vypadalo, ani kdo ho choval v náručí místo maminky.

Nadační fond LA VIDA LOCA vše změnil. Přišel s projektem Život v kufříku. Spolu se zdravotními sestřičkami plní dětem kufříky porodním náramkem, fotografiemi, otisky nožiček, prvním dudlíkem, osobními vzkazy, oblečkem nebo hračkou, kterou uháčkovaly dobrovolnice.

„Život v kufříku jim dává vědět, že byly milovány, s láskou chovány sestřičkami a opečovávány lékaři. Kufřík nese jasnou zprávu: Jsi pro nás důležitý a stál jsi nám za to, abychom pro tebe tohle všechno připravili! Život v kufříku symbolizuje vazby, vztahy, komunikaci, životní příběhy a kotvy - tolik důležité pro sebepřijetí a identitu každého z nás,“ vysvětlují smysl vzpomínkových kufříků jeho zakladatelky.

Jen málokdo si umí představit, jak náročné je pro děti vyrovnávat se s tím, že je matka po narození opustila. „Ročně jsou to v naší nemocnici v průměru tři děti, které neodchází v rodičovské náruči domů, ale do pěstounských či adoptivních rodin. O jejich životním začátku zůstane nesmazatelná stopa alespoň uvnitř tohoto kufříku,“ oceňuje uchování kufříkových vzpomínek ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Do projektu již bylo zapojeno šedesát šest porodnic napříč celou Českou republikou. Dnes poprvé přicestovalo pět kufříků i do třebíčské nemocnice a tím se stala šedesátou sedmou v pořadí.

Nemocnice Třebíč

Třebíč - Ve středu 18. září 2024 předala Nadace Křižovatka dvacet pět monitorů dechu v celkové hodnotě sedmdesát pět tisíc korun na Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Třebíč. Dar z rukou ředitelky nadace Michaely Špunarové převzali ředitelka nemocnice Eva Tomášová, vedoucí lékař neonatolog Jaroslav Belvončík a vrchní sestra Kamila Číháková. Srdečné díky patří společnostem I&C Energo, NovaTech CZ, POZEMSTAV TŘEBÍČ, ALFEKO, SpedQuick Třebíč, “ZON“, MARVAL PODLAHY, NUKLEON a NUKLEON CZ za jejich finanční příspěvek k tomuto významnému projektu.

O projektu „Maminko, dýchám“

Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Zároveň umožňuje rodičům výpůjčku monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů. „Tyto výpůjčky maminkám zprostředkovává také naše nemocnice. Maminky touto výpůjčkou získají klidný spánek na půl roku. Je však možné si monitor dechu zapůjčit opakovaně,“ informuje ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

O Nadaci Křižovatka

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS) a o možnostech ochrany ohrožených dětí do jednoho roku věku. Díky štědrosti sponzorů a dárců pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoické pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu novorozence. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc.

Za dvacet devět let své existence se nadaci podařilo vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic více než dvanácti tisíci monitory dechu v celkové hodnotě přesahující čtyřicet milionů korun.

Společně s Nadací Křižovatka může pomáhat každý – stačí zaslat libovolnou částku na číslo účtu nadace:

Konto Nadace Křižovatka: 7608414/0600 (MONETA Money Bank)

Konto veřejné sbírky „Maminko, dýchám“: 245910096/0600 (MONETA Money Bank)

Nemocnice Třebíč

Třebíč - V sobotu 7. září 2024 se v Nemocnici Třebíč konal Den otevřených dveří spojený s preventivním programem pro veřejnost. Akce byla určena pro všechny věkové kategorie, od dětí až po seniory, a nabízela pestrý program zaměřený na prevenci zdraví.

Součástí programu byly ukázky první pomoci, preventivní vyšetření a poradenství v oblasti zdravého stravování. Den otevřených dveří se setkal s velkým ohlasem veřejnosti a podpořil důležitost prevence v každodenním životě.

Nejvyhledávanější stanoviště bylo na neurologickém oddělení ultrazvukové vyšetření magistrálních tepen mozku a na očním oddělení kontrola nitroočního tlaku. Návštěvníky opět velmi zajímal stav cholesterolu v jejich krvi.

Fronta se také tvořila na stanovišti s kontrolou krevního tlaku, okysličení krve, měření hodnoty cukru v krvi a na zjištění krevní skupiny.

Kvalitu a případnou tendenci k vypadávání vlasů odhalila diagnostika vlasu, která sídlila v nemocniční lékárně.

Rodiče s dětmi nevynechali návštěvu dentální hygieničky, která předvedla správný nácvik čištění zoubků a doporučila vhodné kartáčky.

Ty nejmenší děti navštívily náš dětský koutek s mnoha interaktivními aktivitami, které zajistily dámy ze Školního klubu Nemocnice Třebíč, jehož zřizovatel je Kraj Vysočina. Předmětem činnosti je zajistit výchovu a vzdělávání dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami dočasně umístěných ve zdravotnickém zařízení.

 Zajímá Vás, kolik lidí využilo nabídku prevence třebíčské nemocnice?

  • Vyšetření nitroočního tlaku navštívilo 140 osob (7 záchytů).
  • Ultrazvukové vyšetření magistrálních tepen mozku navštívilo 123 osob.
  • Vyšetření kožních znamének 117 (6 záchytů).
  • Na vyšetření zjištění protilátek HIV dorazilo 11 osob.
  • Neustálé fronty byly u stolečků s měřením tlaku, saturace, glykemie a orientačního stanovení krevní skupiny. Odpovídá tomu i číslo vyšetřených osob 248.
  • Kontrola cholesterolu v krvi 130.
Nemocnice Třebíč

Třebíč, 3. 9. 2024 – Gynekologicko-porodnické oddělení zavádí další novinku do škály služeb, které pacientkám v rámci ošetřovatelské péče nabízí. Jedná se o tejpování břicha a dolních končetin. Cena je závislá na množství spotřebovaných tejpů, obvykle se vejde do dvě stě padesáti korun.

Důvody potřeby aplikace tejpů můžeme rozdělit do dvou skupin – gynekologické nebo v souvislosti s těhotenstvím a následným porodem. „Mezi nejčastější gynekologické indikace patří menstruační bolesti, péče po operacích, při pooperačních hematomech nebo při hojení ran.

V průběhu těhotenství se jejich aplikace doporučuje při bolestech zad či pocitu těžkého břicha. Velmi často se tejpování využívá po porodu, spontánním i po císařském řezu, také při otocích dolních končetin, ale také jako podpora kojení,“ popisuje možnosti využití tejpů ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Velmi účinné jsou tejpy při řešení diastázy, tedy rozestupu přímých břišních svalů, který trápí mnoho žen po porodu. „Kombinace vhodně zvolených cviků a zatejpovaná oblast břicha přináší při řešení diastázy vynikající výsledky,“ dodává ředitelka.

Objednání

Při gynekologických potížích se mohou pacientky objednat v gynekologické ambulanci:

budova C, přízemí, MUDr. Veronika Kopuletá, telefon 568 809 349.

V těhotenství nebo po porodu přímo na porodnici:

budova M, 4. podlaží, Jitka Kučerová, Jarmila Dočkalová, telefon 568 809 352, 739 455 429.

Porod v šále, na balónu i porodní stoličce. Novinky v třebíčské porodnici

Třebíč, 23. 7. 2024 – Porodnice třebíčské nemocnice opět rozšířila nabídku služeb a pohodlí pro rodící maminky. Na porodním boxu mohou rodičky využít mobilní porodní systém Multitrac, který je určen pro podporu žen během první doby porodní a je přípravou pro hladký porod. Pořizovací cena činí čtvrt milionu korun.

Jedná se o zařízení, které mohou rodičky využívat v průběhu porodu k zaujímání úlevových poloh. „Porodní systém slouží k uvolnění břišních a pánevních svalů a k relaxaci v přestávkách mezi kontrakcemi. Skládá se z porodnické stoličky, závěsného zařízení z tkané dlouhé šály a podložky. Systém lze používat jako celek či jednotlivé části samostatně,“ vysvětluje možnosti využití ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Porodní systém umožňuje porod ve vertikální poloze, podporuje přirozenou gravitaci a tím napomáhá k přirozenému průběhu porodu. „Multitrac je určen nejen pro rodičku, ale i doprovod, který je oporou při porodu. Systém nabízí doprovodu pohodlné místo na stoličce za rodičkou, kde může mamince masírovat šíji, záda nebo ji jen hladit,“ doplňuje vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Jarmila Dočkalová.

Maximální uvolnění svalů pánevního dna a přirozená gravitace jsou u porodu velkými pomocníky. Oba tyto faktory významně přispívají k přirozenému porodu.

Nabídka služeb třebíčské porodnice

Aromaterapie

Hydroterapie

Bylinná vaginální napářka

Šátkování rebozo

Inhalační analgetikum

Masážní pomůcky

Polohovatelná lůžka

Kineziotaping

Bonding u císařského řezu

Tejpování břicha, zad, prsou

Holistická péče o jizvu

Cvičení před i po porodu

Laktační poradna

A mnoho dalšího.

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 19. 7. 2024 – Třebíčská nemocnice hlásí 500. miminko roku 2024! Hodinu po půlnoci vykoukla na svět holčička s princeznovským jménem Lada Králová z Ocmanic. Stala se tak 500. miminkem letošního roku, které se u nás narodilo. Lada se pyšní mírami 50 centimetrů a 3590 gramů. Mamince a tatínkovi gratulujeme a Ladušce přejeme hlavně hodně zdraví.

Děkujeme všem rodičům, kteří si vybrali naši porodnici pro jeden z nejkrásnějších zážitků v životě.

Nemocnici Třebíč rodíme s láskou.

 

Nemocnice poděkovala starostům z Třebíčska za finanční podporu

Třebíč - V úterý 11. června 2024 v 13.00 hodin navštívili Nemocnici Třebíč starostové třebíčského okresu. Vedení Nemocnice Třebíč poděkovalo starostkám a starostům za dlouhodobou finanční podporu, které si vedení nemocnice velmi váží. Ředitelka nemocnice Ing. Eva Tomášová současně informovala starosty o chodu, struktuře a hospodaření nemocnice. Setkání bylo spojené s prohlídkou stavby parkovacího domu a drobným pohoštěním. Finanční příspěvky, přicházející od obcí, pravidelně putují na obnovu přístrojového vybavení nemocnice.

Nejnákladnějším projektem pro rok 2024 bude pořízení systému pro centrální míchání dialyzačního roztoku a drobné stavební úpravy prostor dialyzačního střediska. Systém centrálního míchání umožní již plně automatický systém pro přípravu dvou dialyzačních roztoků včetně jeho distribuce k jednotlivým dialyzačním přístrojům. „Díky systému centrálního míchání dojde zcela automaticky k namíchání správného dialyzačního roztoku. Systém zkontroluje finální produkt a poté přečerpá do příslušného zásobníku. Pomocí centrálního rozvodu je poté k dispozici pro jednotlivé dialyzační přístroje,“ vysvětluje funkci systému míchání ředitelka nemocnice Eva Tomášová. „Předpokládaná pořizovací cena přesahuje dva miliony korun,“ dodává ředitelka nemocnice.

Další finančně nákladnou položkou je inkubátor pro novorozence, jehož pořizovací cena je tři čtvrtě milionu korun. „Nový inkubátor bude mít, jako první inkubátor v nemocnici, inovativní funkci regulace teploty. Tato funkce zajistí optimální regulaci teploty pro novorozence nejen v samotném režimu uzavřeného inkubátoru, ale i při otevřené péči a přechodu mezi těmito typy péče,“ popisuje ředitelka Tomášová. Stálá regulace teploty je docílena kombinací tří zdrojů tepla, díky kterému je novorozenec neustále v ideálních tepelných podmínkách i při různých procedurách. Inkubátor tak umožňuje neomezený přístup k novorozenci bez narušení optimální teploty. Mezi další výhody patří hladký a velmi snadno dezinfikovatelný prostor inkubátoru s cílem minimalizovat riziko infekcí. K tomu je určen i uzavřený zvlhčovací systém s režimem automatického čištění. „Inkubátor bude mít zásadní využití zejména pro nedonošená miminka,“ doplňuje ředitelka Tomášová.

„Děkujeme všem dárcům, kteří finančně podporují nemocnici a podílejí se na zvyšování bezpečí a komfortu při poskytování léčebných i ošetřovatelských služeb pacientům celého třebíčského regionu,“ uzavírá ředitelka.

Máte zájem stát se partnerem Nemocnice Třebíč a spolupodílet se na financování provozu nemocnice či vybraného přístrojového vybavení? Stačí kontaktovat obchodní oddělení Bc. Monika Trnková, e-mail mtrnkova@nem-tr.cz, tel. 568 809 647. Děkujeme.

Nemocnice představila gymnazistkám pracovní příležitosti

Třebíč - V týdnu od 27. do 31. května 2024 proběhla stáž studentek Katolického gymnázia Třebíč v třebíčské nemocnici. Děvčata nahlédla do zákulisí nemocnice a byl jim představen chod vybraných oddělení i pracovní pozice, které by mohly v budoucnu v nemocnici zastávat. Navštívily pracoviště urgentního příjmu, radiodiagnostické oddělení, oddělení rehabilitační, dětské a novorozenecké, nutriční terapie, patologie a logopedie.

Získaly také veškeré informace o možnosti dalšího vzdělávání ve zdravotnictví a nabízených stipendijních příspěvcích.

Kdyby měly studentky vyzdvihnout nejzajímavější moment týdne, byla by to návštěva patologie. „Jako budoucí povolání bych si asi práci na patologii nevybrala, ale rozhodně na mě patologie udělala největší dojem," odpovídá gymnazistka. „Na urgentním příjmu jsme absolvovaly vyšetření EKG. Vidět svoji vlastní křivku aktivity srdce, to byl také zážitek," dodává studentka.

Stáže studentů zařadila nemocnice do programu v rámci náborové kampaně. „Cílem je ukázat mladým lidem, že Nemocnice Třebíč je ideální místo pro začátek jejich pracovní kariéry," komentuje studentskou stáž ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 9. 5. 2024 – Areál Nemocnice Třebíč během slunného čtvrtečního dne patřil dobrovolníkům. Jedenáct zaměstnanců Jaderné elektrárny Dukovany a jedenáct dobrovolníků z Klubu českých turistů Třebíč přijelo zvelebit nemocniční prostředí.

Dobrovolníci zajistili obnovení venkovních nátěrů – ramp, parkovacích kuželů, vodorovného značení a sloupů veřejného osvětlení. Dámy z klubu českých turistů si vzaly do parády odstranění plevele, nafoukaného listí a pohozených odpadků. Doplnily mulčovací kůru a upravily přilehlou zeleň.

Energetici posekali trávníky, uklidili strojovny výtahů, provedli výměnu a přilepení poškozených dlaždic. Vymalovali sklad potravin, zčistili požární odvětrávání a oklepali vlhké zdivo.

Stravovací provoz uvařil dobrovolníkům výtečný oběd v podobě žampiónového krému a hlavního chodu sumečka na grilu s bramboro-celerovým pyré či znojemskou pečeni s rýží. Při pauze na kávu posvačili bagetu a ořechový hřeben z listového těsta.

Vedení nemocnice v ranních hodinách dobrovolníky přivítalo a poděkovalo za jejich smysluplnou práci. „Vážíme si pomoci členů Klubu českých turistů i všech zaměstnanců Jaderné elektrárny Dukovany. Jedná se již o dvanáctý ročník. Skupina ČEZ je naším dlouholetým partnerem, který se také pravidelně podílí na spolufinancování a modernizaci přístrojového vybavení,“ komentuje dobrovolnickou aktivitu ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

 

Závažná onemocnění kůže odhalila prevence. Den melanomu v Nemocnici Třebíč

Třebíč, 7. 5. 2024 – První květnové pondělí se v rámci Evropského dne melanomu uskutečnila na kožním oddělení třebíčské nemocnice preventivní kontrola znamének. Zájemci o bezplatné vyšetření kožních znamének přicházeli v rozmezí od osmi do dvou hodin odpoledne. Vyšetření znamének prováděly primářka kožního oddělení MUDr. Sandra Bogorová a lékařka MUDr. Věra Pavlasová. Příležitost preventivního vyšetření kožního povrchu těla využilo rekordních sto osmdesát čtyři osob. Odhaleno bylo deset zhoubných nádorů kůže a dalších devět závažných problémů.

„Cílem pravidelně pořádané celosvětové kampaně Evropský den melanomu je prevence rakoviny kůže, včasný záchyt kožních prekanceróz a kožních nádorů a samozřejmě edukace veřejnosti o ochraně proti škodlivému působení slunečního záření. Takto můžeme zabránit vzniku, popřípadě zajistit včasnou diagnostiku a zahájit léčbu nádorů kůže,“ popisuje význam akce primářka Bogorová.

„Vyšetřené pacienty jsme poučily, jak se správně chovat ke své kůži v letí sezóně. Vyvarovat se nadměrnému opalování mezi jedenáctou dopolední a třetí odpolední. Natřít se opalovacím krémem s vysokým faktorem. Vhodná je i pokrývka hlavy,“ dodává primářka.

Diagnostikovali jsme pět kožních prekanceróz, čili projevů předcházejících vzniku maligního nádoru, deset zhoubných nádorů kůže a čtyři nepravidelně pigmentované névy, u kterých je nutno provést excizi s histologickou verifikací,“ shrnuje výsledek dne melanomu primářka.

U většiny nálezů bylo zajištěno jejich odstranění přímo na operačním sálku. Ostatním bylo doporučeno řešení cestou spádových dermatovenerologických ambulancí, kde jsou pacienti běžně sledováni. 

„Prevence je základ a není to klišé. O vyšetření znamének byl opět enormní zájem. Personál se nezastavil ani na chvíli. Počet odhalených kožních problémů nás však ujistil, že tento náročný den stál za to. Děkuji lékařskému i nelékařskému personálu, který se dne melanomu účastnil,“ komentuje den prevence na kožním oddělení a přidává poděkování ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

V sobotu 7. září se veřejnost může těšit na den otevřených dveří a prevence, kde si mohou nechat změřit například nitrooční tlak, hodnoty cukru v krvi, vyšetřit hladinu cholesterolu, nechat posoudit riziko rakoviny prostaty, zkontrolovat tepny v mozku a mnoho dalšího. A pro velký zájem zařadíme vyšetření znamének opět do programu.

Nemocnice Třebíč

Třebíč - Ve dnech 20. - 21. března 2024 se na operačních sálech třebíčské nemocnice opět školilo. Tentokrát se jednalo o chirurgickou oblast a lektorem byl samotný primář třebíčské chirurgie MUDr. Jan Cagaš. Tématem workshopu byla laparoskopická resekce střeva, kterou na třech dvouhodinových operacích předvedl lékařům z Pelhřimova, Havlíčkova Brodu, Opavy, Ostravy a z Karviné. Online přenos operace většina lékařů sledovala o patro níže v edukačním sále přímo pod operačními sály.

Chirurgické workshopy v Nemocnici Třebíč pomalu zdomácněly. „Je to skvělá vizitka kvality a schopností naší operativy. Neustále se posouvat kupředu, je v tomto oboru velmi zásadní. Oceňuji, že se třebíčská nemocnice stala výukovým pracovištěm a je schopna předávat svoje zkušenosti ostatním lékařům,“ komentuje konání workshopu ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 23. 2. 2024 – V pátek o půl osmé večer oznámilo signalizační zařízení vložení miminka do Babyboxu. V Babyboxu byl nalezen podchlazený chlapeček s váhou 3790 gramů. Stabilizaci jeho zdravotního stavu zajistil tým dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice Třebíč.

Podle posledních zpráv se má čile k světu.

Chlapeček dostal jméno Pavel.

„Pavel vstoupil dvířky babyboxu do nového života v pátek 23. 2. 2024 v 19:28 a sestřička Simona mě ujistila, že je na první pohled v pořádku, pupečník má zavázaný tkaničkou možná od bot. Pavel byl oblečený v modrém triku s bílými hvězdičkami a bílých dupačkách, které pravděpodobně zdědil po starším sourozenci," uvedl Ludvík Hess ve své tiskové zprávě.


Šest urologů z České republiky školil primář třebíčské nemocnice

Třebíč, 23. 2. 2024 – Operační sál číslo čtyři v pátek praskal ve švech. Probíhal zde urologický workshop na téma transuretralní enukleace prostaty, laicky řečeno odstranění zvětšené prostaty. Jedná se o šetrnou neinvazivní metodu, kdy zákrok je prováděn přes močovou trubici. Pacient po operaci odchází třetí den do domácího ošetřování. Pod zkušené ruce primáře Ivo Šabackého a jeho kolegy primáře Romana Staňka ze Slezské nemocnice v Opavě přijelo nahlédnout šest urologů z celého Česka.

Urologický workshop zahájily již ve čtvrtek odpoledne přednášky. Účastníci kurzu byli seznámeni se současnými novinkami v oblasti technologií a technik bipolární enuklueace prostaty a jejich výhodami a limity. V současné době se prosazují enukleační výkony pro objemné prostaty, které postupně nahrazují otevřenou operativu. Tyto se provádí pomocí laseru nebo pomocí plazmy. A právě plazmu využívají lékaři v Třebíči.

„Mužů s tímto problémem je velká řada, naštěstí vývoj jde neustále kupředu. Naše nemocnice podporuje pokrok v operativě pravidelnou modernizací potřebného přístrojového vybavení. Nedávno byl zakoupen například holmiový laser. Je tedy možné provádět tyto, pro pacienta velmi šetrné, operační zákroky,“ komentuje počínání třebíčské urologie ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

„Oceňuji mnohaleté zkušenosti pana primáře Šabackého i jeho snahu předávat svoje know how dalším kolegům napříč republikou,“ dodává ředitelka Tomášová.

Urologický workshop byl pořádán ve spolupráci se společností Olympus Czech Group, s.r.o.

Přiučit se nebo zdokonalit přijeli do Třebíče lékaři z Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, NPK – Orlickoústecké nemocnice, 2x z FN Brno, Nemocnice Znojmo a General University Hospital in Prague. Současně na sále přihlíželo pět zástupců společnosti Olympus Czech Group, s.r.o.

 

 

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 30. 1. 2024 – Operační sály třebíčské nemocnice nově vlastní holmiový YAG laser, který se využívá při urologické operativě. Na financování YAG laseru se podílela Nadace ČEZ, město Třebíč, obec Dukovany, obec Rouchovany, město Jaroměřice nad Rokytnou, Svazek obcí pro komunální služby, městys Mohelno, obec Petrovice a obec Hartvíkovice. Celková pořizovací cena činila jeden a půl milionu korun.

 

Zakoupení nového zdravotnického přístroje pro urologii bylo plánovanou investicí, kterou ochotně finančně podpořilo mnoho regionálních institucí.  Konkrétně se jedná o zakoupení holmiového YAG laseru, který je využíván při urologické operativě na centrálních operačních sálech. Laser v kombinaci s flexibilní ureterorenoskopií je v současnosti standardním vybavením v řešení litiázy horních močových cest, tedy léčby ledvinových kamenů a to až do velikosti cca dvaceti milimetrů. Operační zákrok pomocí holmiového laseru je neinvazivní. Pacientovi se významně snižuje délka hospitalizace, celkové rekonvalescence i míra komplikací. „Nemocnice Třebíč dosud disponovala tímto přístrojem prostřednictvím finančně náročných pronájmů. Zakoupení vlastního přístroje výrazně zjednodušilo plánování urologických operací i celkovou administrativní zátěž,“ s povděkem komentuje pořízení nového laseru ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Financováno s podporou:

                                                                        v Kč

Nadace ČEZ

650 000,00

Město Třebíč

514 785,32

Obec Dukovany

100 000,00

Obec Rouchovany

100 000,00

Město Jaroměřice Nad Rokytnou

50 000,00

Svazek obcí pro komunální služby

50 000,00

Městys Mohelno

15 000,00

Obec Petrovice

15 000,00

Obec Hartvíkovice

5 000,00

Celkem (včetně DPH)

1 499 785,32











V letošním roce 2024 je možné přispět na zakoupení dvou přístrojů. Jedná se o inkubátor pro novorozenecké oddělení v hodnotě sedmi set padesáti tisíc korun a o systém na míchání dialyzačních roztoků pro dialyzační středisko při interním oddělení v hodnotě dvou milionů korun.

Finančním dárcům děkujeme.

Nemocnice Třebíč

Třebíč - Prvním miminkem roku 2024 narozeným v třebíčské nemocnici je Eliška Křenková. Eliška si dala na čas, narodila se ve středu 3. ledna ve 4:20 hodin a vážila 3200 g, domů jela do Laviček.
Gratulujeme!

Ředitelka nemocnice Ing. Eva Tomášová přivítala na světě naše první miminko a předala novopečené mamince Tereze dárek současně s přáním radostného mateřství.

 

Druhým miminkem narozeným v třebíčské nemocnici a současně i prvním občánkem města Třebíče pro rok 2024 je Emma Táborská, na svět vykoukla 3. ledna v 7:42 hodin a vážila 4010 g. 

Mamince a miminku také pogratulovala ředitelka nemocnice Ing. Eva Tomášová společně se starostou města Třebíče Mgr. Pavlem Pacalem a místostarostou Milošem Hrůzou.

 

Miminkovská statistika roku 2023:

Celkem: 932 porodů

3x dvojčata

Děvče: 442

Chlapec: 493

Největší miminko: chlapec 5560 g

Nejmenší miminko: děvče 1480 g

Generální oprava komunikačního zařízení mezi pacientem a ošetřovatelským personálem

Třebíč, 19. 12. 2023 – Generální opravy a modernizace se v třebíčské nemocnici dočkal již druhý pavilon v řadě v případě dorozumívacího systému sestra – pacient. Nyní plně modernizované zařízení v budově M1 využívají oddělení infekční, kožní a plicní. V rámci celého projektu byla provedena výměna staré nevyhovující technologie. Nově nainstalované komunikační zařízení pracuje na principu centrální řídící jednotky, která propojuje jednotky jak na sesternách, tak jednotky u každého pacientského lůžka i jednotky u vstupů na pokoj. Celková pořizovací cena včetně daně činila čtyři a půl milionu korun. Výběrové řízení na opravu komunikačního zařízení vyhrála společnost TIPA Telekom plus a. s., která následně zajistila realizaci veškerých oprav.

Modernizace komunikačních jednotek v budově M1 plynule navázala na loňskou opravu téhož zařízení v budově U. „Komunikace mezi pacientem a ošetřovatelským personálem je často klíčová - obzvláště u starších či imobilních pacientů. Pacienti v izolaci jsou na tento způsob komunikace přímo odkázáni,“ popisuje význam a důležitost opravy dorozumívacího zařízení ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

„Ráda bych poděkovala všem dárcům, kteří přispěli na pořízení tohoto pro pacienta velmi důležitého komunikačního systému. Okamžité přivolání pomoci či zajištění včasné léčebné i ošetřovatelské péče je naší prioritou,“ dodává ředitelka Tomášová.

 

Oprava dorozumívacího zařízení byla financována s podporou:

                                                                                                          v Kč

Město Třebíč 485 214,68
Moravskobudějovický mikroregion 200 000,00
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a. s.
100 000,00
TTS energo s.r.o.
100 000,00
Huhtamaki Česká republika, a.s. 100 000,00
Zemědělské družstvo Hrotovice, družstvo
100 000,00
Obec Březník 50 000,00
MANN + HUMMEL (CZ) v.o.s. 50 000,00
MANN + HUMMEL Service s.r.o. 50 000,00
KOOPERACE Hrotovice, akciová společnost (a.s.) 30 000,00
AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. 10 000,00
KABELOVÉ BUBNY A BEDNY, s.r.o.
10 000,00
Obec Hvězdonovice 10 000,00
ZON spol. s r.o. 5 000,00
Dary obcí a další drobní dárci.

Děkujeme.

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 22. 11. 2023 – Většinová část lékařů Nemocnice Třebíč se připojila k protestní akci Lékařského odborového svazu a Spolku mladých lékařů a z tohoto důvodu bude od 1. prosince 2023 výrazně redukována léčebná péče v třebíčské nemocnici.

Léčebná péče o pacienty bude nově zajišťována v rámci směnného provozu.

Provoz základních ambulancí zůstane zachován, stejně jak některé odborné ambulance.

Prováděna bude pouze akutní a onkologická operativa.

Počet lékařů v běžné pracovní době bude výrazně snížen na většině oddělení, ambulancí i radiodiagnostickém pracovišti (rentgen, ultrazvuk, CT, magnetická rezonance), což bude mít za následek delší čekací lhůty, neboť prioritní bude zajištění péče o pacienty v ohrožení života.

Prosíme veřejnost o shovívavost. Vedení nemocnice ve spolupráci s primáři všech oddělení se snaží o zajištění akutní a intenzivní péče v maximálním možném rozsahu.

Současně apelujeme na všechny pacienty, aby do nemocnice přicházeli pouze v případě závažných zdravotních problémů a prioritně využívali ordinačních hodin svých praktických lékařů a specialistů, u kterých jsou registrováni.

Prioritou je zachování urgentního příjmu, chirurgické, interní a dětské ambulance a dále zajištění lékařské pohotovostní služby (LPS).

Přesný výčet ordinačních hodin jednotlivých ambulancí od 1. 12. 2023 je uveden na webových stránkách Nemocnice Třebíč u dané konkrétní ambulance a bude průběžně aktualizován. V obecnější podobě uvádíme výčet ambulancí pod tímto textem.


Zachováno

  • Urgentní příjem
  • Chirurgická ambulance
  • Interní ambulance
  • Dětská ambulance včetně odborných ambulancí
  • Odborné ambulance:
    • Ortopedická ambulance 1 (Nemocnice Třebíč)
    • Ortopedická ambulance 2 (Lékařský dům Vltavínská) včetně vyšetřování kyčelních kloubů novorozenců a kojenců
    • Traumatologická ambulance
    • Urologická ambulance
    • Gynekologická ambulance
    • ORL ambulance
    • Oční ambulance
    • Neurologické ambulance
    • Plicní ambulance
    • Infekční ambulance
    • Kožní ambulance
    • Rehabilitační ambulance
    • Hematologická ambulance
    • Akutní a onkologická operativa

Omezeno/uzavřeno

  • Chirurgické odborné ambulance
  • Interní odborné ambulance (endokrinologická, částečně nefrologická, částečně gastroenterologická, kardiologická – pouze kontroly a ECHO, zcela zrušeno provádění interních předoperačních vyšetření)
  • Anesteziologická ambulance
  • Nutriční ambulance
  • Plánovaná operativa
Nemocnice Třebíč

Třebíč, 13. 10. 2023 – Porodnice třebíčské nemocnice v rámci rozšiřování služeb a zvyšování komfortu pacientů zavádí pro maminky po porodu bufetové snídaně. V ranní nabídce potravin maminky naleznou sladké i slané varianty, pečivo, ovoce, cereálie, nápoje. Skladba jídelníčku je konzultována s nutriční terapeutkou.

Bufetové snídaně jsou ze strany maminek vnímány velmi pozitivně. „Reagovali jsme na časté žádosti maminek o zavedení bufetových snídaní. Maminky si nyní mohou vybrat takovou snídani, na kterou jsou zvyklé a současně ji přizpůsobit s ohledem na laktaci a potřeby miminka,“ komentuje snídaňové novinky porodnice ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 29. 9. 2023 - Upozorňujeme pacienty, že od října 2023 bude zahájena stavba parkovacího domu. Parkovací dům se bude stavět na místě současného parkoviště, které se nachází po pravé straně přední části areálu Nemocnice Třebíč. Dojde tak k významnému úbytku parkovacích míst v areálu nemocnice. Staveniště bude zabírat kromě zmíněného parkoviště i další okolní prostory. K omezování parkování bude docházet postupně od října 2023 až k úplnému uzavření celého prostoru staveniště v prosinci 2023. V tomto období bude při přípravných pracích docházet k omezování průjezdnosti areálu především v okolí budovy M a staré prodejny.

Doporučujeme, aby návštěvníci nemocnice v maximální možné míře využili parkování v okolí nemocnice, kdy bude možné vozidla parkovat na odstavném parkovišti, které se nachází v blízkosti nemocnice pod společností 2JCP (bývalá První brněnská strojírna).

Bude-li to možné - doporučujeme při cestě do nemocnice využívat spíše alternativní dopravu nebo využívat veřejnou dopravu.

V důsledku výše uvedeného budou postupně učiněna ještě další opatření, spočívající ve zkrácení parkování vozidel v areálu nemocnice z 30 minut zdarma na 15 minut zdarma. Dále pravděpodobně proběhne zvýšení poplatku za parkování. Tato opatření budou po celou dobu výstavby parkovacího domu.


Nemocnice Třebíč

TřebíčVítězkou celorepublikové soutěže Anděl mezi zdravotníky se stala sestřička z třebíčské nemocnice ze společné interní a neurologické JIP paní Jana Hladíková! Finálový večer se konal v sobotu 26. srpna v Městském divadle Dr. J. Čížka v Náchodě.

Soutěž Anděl mezi zdravotníky je určena pro lékaře, zdravotní sestry, záchranáře, ale i pro lékárníky. O umístění těch nejlepších „andělů“ rozhoduje nejen vzdělání, ale také sympatie, profesionalita, a hlavně láska k tak náročnému povolání – popisují charakter soutěže sami organizátoři.

Podporu za celou Nemocnici Třebíč jela do Náchodu, jako jeden z osmdesáti členné poroty, vyjádřit samotná ředitelka nemocnice Eva Tomášová. „Gratuluji paní Hladíkové k vítězství. Letošního kandidáta do soutěže vybíralo vedení nemocnice a velmi mě těší, že se nám volba vydařila. Porota, stejně jako my, u paní Hladíkové ocenila její profesionalitu, lidský přístup k pacientům, ke kolegům, rodině i celému jejímu životu,“ komentuje vítězství třebíčské sestřičky ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

 

1. Jana Hladíková z Nemocnice Třebíč

2. Petr Pazour z Nemocnice Nové Město na Moravě

3. Romana Veltruská z Nemocnice Slaný

 

Záznam z finálového večera: zde.

Seznam členů poroty: zde.

Nemocnice Třebíč

TřebíčKrásné zprávy z třebíčské porodnice! S velikou radostí oznamujeme, že se v neděli 9. července narodilo v třebíčské nemocnici 500. miminko roku 2023. Stal se jím chlapeček Jakub Stloukal z Třebíče a má se čile k světu. Jeho míry jsou 48 cm a 2810 gramů.

Mamince a tatínkovi gratulujeme a Jakoubkovi přejeme lásku, štěstí a hlavně pevné zdraví.

 Mgr. Jitka Mácová - tisková mluvčí, Nemocnice Třebíč, e-mail: jmacova02@nem-tr.cz, 7/2023

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navštívil třebíčskou nemocnici

Třebíč, 3. 7. 2023 – První prázdninové pondělí přivítalo vedení třebíčské nemocnice vzácnou návštěvu. Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zařadil v rámci své pracovní cesty po Vysočině do svého programu prohlídku Nemocnice Třebíč. Na návštěvě ho doprovázela poslankyně a členka zdravotnického výboru Sněmovny Martina Ochodnická.

Ředitelka nemocnice Eva Tomášová seznámila ministra s chodem a hospodařením nemocnice, s dokončenou a plánovanou výstavbou a prohlídkou nemocničního areálu. Trasa prohlídky zahrnovala představení urgentního příjmu, radiodiagnostického oddělení, ARO a interního a chirurgického pavilonu. Návštěva byla zakončena před chátrající budovou S, ve které se v současnosti nachází archiv. Záměrem nemocnice, a současně zbožným přáním, je vybudovat v těchto prostorách novou léčebnu dlouhodobě nemocných. Ministr Válek tuto vizi podpořil a vyjádřil jí plnou podporu.

„Díky tomu, že pravidelně navštěvuji nemocnice po celé České republice, mám možnost vidět naše zdravotnictví jinak než od stolu a zpětná vazba přímo z nemocnic je pro mě velmi důležitá. Mohu lépe reagovat na jejich potřeby i hledat prostor pro zlepšení. Dnes navštívené nemocnice ukázaly jasnou vizi rozvoje, v jejímž středu je pacient. Ocenil jsem i velmi efektivní nakládání s prostředky z evropských fondů, vynaložených na zkvalitnění péče,” uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Vážíme si zájmu ministra Válka setkat se s vedením nemocnice a možností seznámit ho s proměnou a komplexní modernizací třebíčské nemocnice, kterou v posledních letech prošla. Ministr si ochotně vyslechl i co je naším trnem v patě a s čím se dennodenně potýkáme,“ komentuje ministerskou návštěvu ředitelka nemocnice Eva Tomášová.  

 

Setkání se účastnili

Za Ministerstvo zdravotnictví ČR:

pan prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR,

místopředseda vlády a ministr zdravotnictví

Mgr. Jan Řežábek, vedoucí tiskového oddělení MZ

                                   

Další (doprovod ministra zdravotnictví):

Mgr. Martina Ochodnická, poslankyně

Ing. Jiří Blažek, TOP 09

 

Za Nemocnici Třebíč:

Ing. Eva Tomášová, ředitelka

MUDr. Lenka Mrázová, náměstek pro léčebnou péči

Mgr. Alena Hošková, náměstek pro ošetřovatelskou péči

František Kalina, BA (Hons), MSc, technický náměstek

Mgr. Jitka Mácová, tisková mluvčí

20 nových monitorů dechu od Nadace Křižovatka pohlídá dech třebíčských miminek

Třebíč, 28. 6. 2023 - Ředitelka Nadace Křižovatka Mgr. Štěpánka Pokorníková předala dvacet monitorů dechu v celkové hodnotě padesát tisíc korun na novorozeneckém oddělení třebíčské nemocnice. Dar z rukou ředitelky nadace převzali vedoucí neonatolog MUDr. Jaroslav Belvončík, náměstkyně pro léčebnou péči MUDr. Lenka Mrázová a staniční sestra Bc. Jitka Syslová. Velké díky patří společnostem I & C Energo, POZEMSTAV TŘEBÍČ, ALFEKO a SWN Moravia, které dar do nemocnice financovaly. Polovina daru byla financována díky podpoře Lékárny Dr. Max a jejich značce BEBELO. 

Děkujeme!

„Monitory dechu Babysence zajišťují kontrolu dechu našich novorozených miminek již patnáct let. Velmi si vážíme této dlouhodobé spolupráce s Nadací Křižovatka,“ s vděkem komentuje každoroční předávání monitorů dechu ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Při dechové zástavě miminka delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být děťátku ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy.

Za 28 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic více než 11 200 monitory dechu v celkové hodnotě bez mála čtyřiceti milionů korun.

Nemocnice poděkovala starostům z Třebíčska

Třebíč - V úterý 20. června 2023 v 13.00 hodin navštívili Nemocnici Třebíč starostové třebíčského okresu. Vedení Nemocnice Třebíč poděkovalo starostkám a starostům za  dlouhodobou finanční podporu, které si vedení nemocnice velmi váží. Ředitelka nemocnice Ing. Eva Tomášová současně informovala starosty o chodu, struktuře a hospodaření nemocnice.

Setkání bylo spojené s prohlídkou centrálního dispečinku, urgentního příjmu, nadzemní i podzemní částí energocentra a drobným pohoštěním. Finanční příspěvky, přicházející od obcí, pravidelně putují na obnovu přístrojového vybavení nemocnice.

Finančně náročným projektem pro rok 2023 bude oprava a modernizace dorozumívacího zařízení v budově M naoddělení infekčním, kožním a plicním. „Dorozumívací zařízení s názvem sestra – pacient je nedílnou součástí komunikace pacienta s ošetřovatelským personálem a to především pro ležící pacienty a pacienty umístěné v izolaci,“ vysvětluje důležitost zařízení především pro imobilní pacienty ředitelka nemocnice Eva Tomášová. „Předpokládaná pořizovací cena je čtyři a půl milionu korun,“ dodává ředitelka nemocnice.

V rámci opravy komunikačního zařízení bude provedena demontáž staré technologie s  následným nahrazením a instalací nové moderní technologie, která bude pracovat na principu centrální řídící jednotky na sesternách oddělení a komunikačních jednotek u každého pacientského lůžka a u každého vstupu na pokoj. Oprava komunikačního zařízení mezi sestrou a pacientem jednoznačně přispěje ke zlepšení kvality zdravotní péče a zvýšení komfortu hospitalizovaných pacientů a především k bezpečnému pobytu na lůžku s možností rychlého přivolání ošetřovatelského personálu a pomoci.

„Děkujeme všem dárcům, kteří finančně podporují nemocnici a podílejí se na zvyšování komfortu při poskytování léčebných i ošetřovatelských služeb pacientům celého třebíčského regionu,“ uzavírá ředitelka.

Máte zájem stát se partnerem Nemocnice Třebíč a spolupodílet se na financování tohoto komunikačního zařízení či jiného přístrojového vybavení? Stačí kontaktovat obchodní oddělení Bc. Monika Trnková, e-mail mtrnkova@nem-tr.cz, tel. 568 809 647.

Nemocnice Třebíč

Třebíč – Ve středu 24. května se v rámci evropského dne melanomu uskutečnila na kožním oddělení třebíčské nemocnice preventivní kontrola znamének.  Zájemci o bezplatné vyšetření kožních znamének přicházeli v rozmezí od osmi do dvou hodin odpoledne. Vyšetření znamének prováděly primářka oddělení MUDr. Věra Pavlasová a lékařka MUDr. Klára Benešová. Příležitost nechat se preventivně vyšetřit si nenechalo ujít sto čtrnáct osob.

„Prevence má obrovský význam,“ zdůrazňuje primářka Pavlasová. „Šest pacientů jsme převzaly do dispenzární péče a pozvaly znovu na podzim. Osm pacientů jsme objednaly k excisi suspektních ložisek na náš zákrokový sálek ještě na červen tohoto roku. Z těchto osmi pacientů byli čtyři pacienti se suspektním Basocelulárním karcinomem, čtyři pacienti s dysplastickými nevy na hraně počínajícího maligního melanomu. Histologický nález nám dá jasnou odpověď,“ komentuje výsledky vyšetření primářka Pavlasová.

„Blíží se nám léto, nezapomínejte na pravidlo 3K – krém, klobouk, košile,“ vzkazuje všem milovníkům slunce primářka kožního oddělení.

„Výsledky dne melanomu jsou jasným důkazem, že prevence má smysl. Včasné odhalení problému je předpokladem k úspěšné léčbě,“ komentuje výsledky preventivního dne na kožním oddělení ředitelka nemocnice Eva Tomášová. „Velmi děkuji lékařskému i nelékařskému personálu, který se této akce účastnil, především pak paní primářce Věře Pavlasové, která den melanomu v naší nemocnici pravidelně zaštiťuje,“ dodává ředitelka.

Nemocnice Třebíč s prevencí pokračuje dál. V září se veřejnost může těšit na den otevřených dveří a prevence, kde si mohou nechat změřit například nitrooční tlak, hodnoty cukru v krvi, vyšetřit hladinu cholesterolu, nechat posoudit riziko rakoviny prostaty, zkontrolovat tepny v mozku a mnoho dalšího. Na listopad nemocnice chystá praktický seminář na téma poskytnutí první pomoci.

 

Statistika vyšetřených pacientů

2019    66 osob

2020    nekonalo - covid

2021    58 osob

2022   172 osob

2023   114 osob


Nemocnice Třebíč

Třebíč – Květnové slunečné dny a dobrovolnictví v Nemocnici Třebíč již dlouhá léta neodmyslitelně patří k sobě a nebylo tomu jinak ani 10. května 2023. V třebíčské nemocnici byla tentokrát připravena práce pro 10 zaměstnanců z Jaderné elektrárny Dukovany a 14 dobrovolníků z Klubu českých turistů Třebíč. Dobrovolníci zajistili úklid chodníků a oblázkových záhonů podél pavilonu Matka a dítě.  Kompletní rekonstrukce se dočkal senzorický chodník, který se nachází v nemocničním parku. Pánové svařovali plotové dílce, dokončili výměnu zábradlí za budovou E a provedli potřebný sestřih zeleně. Oplocení budovy interních oborů nyní září vrstvou čerstvého nátěru.

Nemocnice zajistila pracovní náplň, potřebné vybavení, občerstvení i dobrou náladu. Středeční nemocniční směna začala energetikům a turistům v osm hodin ráno a skončila ve čtyři odpoledne. O půl jedenácté dobrovolníci posvačili obloženou bagetu, perník s kávou a v jednu hodinu byl v nemocniční jídelně servírován hovězí vývar a smažený vepřový řízek s bramborovým salátem.

„V letošním roce se jedná o jedenáctý ročník, kdy dobrovolníci zvelebili nemocniční areál. Vážíme si pomoci členů Klubu českých turistů i všech zaměstnanců Jaderné elektrárny Dukovany. Skupina ČEZ je dlouholetým partnerem nemocnice, který se pravidelně podílí na spolufinancování a modernizaci přístrojového vybavení,“ komentuje bohulibou dobrovolnickou aktivitu ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 26. 4. 2023 - Pád vojenského vrtulníku s lehkou municí do obydlené zóny a záchranu velkého počtu různě těžce zraněných simulovalo dnešní cvičení hasičů, policistů, vojáků a zdravotníků ve vojenském prostoru Vícenice u Náměště nad Oslavou. Do akce se zapojilo více než 160 členů integrovaného záchranného systému, figurantů, armádních i policejních vyšetřovatelů, pozorovatelů a další desítky lidí cvičily aktivaci traumaplánů v třebíčské nemocnici.

V lokalitě Vícenice museli 26. dubna 2023 záchranáři cvičně řešit vážnou situaci, která si vyžádala vyhlášení druhého stupně poplachu složek integrovaného záchranného systému. Při cvičném letu a nácviku bojové činnosti došlo k pádu vojenského vrtulníku Mi-24V/35 do fiktivní obytné civilní zóny. Při pádu vrtulníku došlo k poškození budovy a požáru trosek vrtulníku, který v době svého zřícení nesl zhruba jednu tunu paliva, pyrotechnická a tlaková zařízení a na palubě se nacházelo sedm členů osádky. Dva z nich pád nepřežili.

Cvičení se zúčastnilo 20 zdravotnických záchranářů, 4 lékaři, 4 technici a 1 intervent pro poskytování psychické pomoci. Událost si vyžádala nasazení 10 sanitních vozidel, technického vozidla a stanu pro hromadné neštěstí. „Celkem naši zdravotníci ošetřili 16 osob, z nichž 4 utrpěly velmi těžká zranění. Čtyři osoby nehodu nepřežily. Lehce a středně těžce poraněné osoby byly transportovány k definitivnímu ošetření do nemocnice Třebíč,“ říká náměstek LPP Petr Novotný.

„Souběžně se záchranou osob probíhalo i intenzivní hašení trosek vrtulníku a budovy, na kterou se vrtulník zřítil. Na místě mimořádné události zasahovalo 62 hasičů z 12 jednotek. V rámci cvičení byla na krajském ředitelství HZS Kraje Vysočina aktivována informační linka pro veřejnost“, uvedl za HZS Kraje Vysočina krajský ředitel plk. Mgr. Jiří Němec.

Policisté museli neprodleně po přijetí oznámení a příjezdu na místo uzavřít celý prostor, kde k události došlo. Poté bylo nezbytné regulovat dopravu v okolí tak, aby k místu mimořádné události mohly bez problémů přijíždět zasahující vozidla složek IZS.

Pro nás bylo velice důležité prověřit efektivitu a součinnost při vzájemné komunikaci mezi jednotlivými operačními středisky v podmínkách řešení mimořádné události, kdy je předpoklad, že budou z důvodu vysokého počtu volajících přetížené tísňové linky a tyto linky budou z toho důvodu přetíženy,“ uvedl za Policii ČR plk. Mgr. Jiří Lysák, zástupce ředitele územního odboru Třebíč.

Úkolem zasahujících policistů na místě bylo propátrání okolí místa, kde k pádu vrtulníku došlo. Pátrací činnost probíhala se zapojením a v úzké spolupráci s leteckou službou Policie České republiky. Hlavním úkolem pátracího týmu bylo nalézt další případné osoby, které byly mimořádnou událostí zasaženy. Po ukončení záchranných prací se na místo dostavila kompletní výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování. Kriminalisté museli důkladně místo ohledat a případ zadokumentovat. Tato činnost probíhala v úzké součinnosti s Vojenskou policií, která si případ převzala v rámci svých kompetenci k dalšímu prověřování.

Každé vojenské letiště má zpracovaný plán "Plán reakce na události v letovém provozu", který počítá se všemi možnými scénáři letecké havárie. Armáda ČR a složky IZS podobná cvičení pořádá každé tři roky.

V případě havárie vojenského vrtulníku či letounu k místu nehody vždy vyjíždí profesionální vojenská hasičská jednotka, pracující v režimu 24/7. Nicméně vždy se počítá se zapojením všech základních složek integrovaného záchranného systému a Záchranného koordinačního střediska Praha se svými vrtulníky pátrání a záchrany (SAR – Search and Rescue).

V Nemocnici Třebíč byl aktivován traumatologický plán. Sanitky s označením „cvičné“ přivezly dvanáct lehce a středně zraněných osob. Třídění a prvotní ošetření pacientů zajistilo oddělení urgentního příjmu ve spolupráci s chirurgií a posléze byli pacienti přeloženi na příslušná oddělení dle typu zranění. Čtyři pacienti byli odesláni k operačnímu zákroku. Cvičení bylo ukončeno oznámením ze strany ZZS v čase 11.41. „Cvičná aktivace traumatologického plánu prověřila kompletní funkčnost a nastavení systému při hromadné havárii, jsou to pro nás cenné informace a praktické zkušenosti,“ komentuje přínos cvičení ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

„Cvičení jako to dnešní ve vojenském prostoru Vícenice u Náměště nad Oslavou, prověřuje připravenost a koordinovanost složek krajského integrovaného systému i dalších klíčových partnerů nejen při přímých záchranných pracích. Důvod, proč záchranáři, hasiči, policisté i armáda cvičí řešení události tak zásadního rozsahu je fakt, že ji nemůžeme vyloučit v běžném životě.  V reálné situaci samozřejmě může nastat celá řada variant komplikací. Cvičení má upozornit na případná slabá místa nebo umožnit záchranným týmům odzkoušet navržená řešení a stanovené postupy. Měl jsem možnost přesvědčit se přímo na místě, že složky IZS jsou připraveny jednat rychle, efektivně, jsou adekvátně technicky vybaveny a jsou schopny operativně přizpůsobovat způsob své práce měnícím se podmínkám a situaci. Na místě je poděkovat všem zasahujícím, komisařům i figurantům za nasazení a profesionalitu,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Činnost zasahujících na místě události sledovali pozorovatelé z řad jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. Vyhodnocení cvičení proběhne v následujících dnech. Podle prvotního hodnocení na místě události však cvičení neodhalilo žádná výrazná pochybení či nedostatky.

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 30. 1. 2023 - Nemocnice Třebíč představuje nového primáře ORL oddělení MUDr. Jana Rottenberga, Ph.D. v krátkém medailonku.

Použití peroperačního neuromonitoringu funkce lícního nervu při komplikované poloze nádoru příušní žlázy v hlubokém listu - kontrola pacienta.

Pane primáři, jaké jsou Vaše dosavadní profesní zkušenosti v oboru?

Promoval jsem na Masarykově univerzitě v roce 1994 a po absolutoriu roční vojenské služby jsem de facto celý svůj profesní život pracoval na ORL klinice FN u sv. Anny. Odtud jsem si odskočil na pár let do zahraničí, a tak jsem strávil 3 roky v Mater Dei Hospital na Maltě a dále 3 roky v Dorchesteru v jižní Anglii, kde jsem zastával funkci konzultanta. Celkem se věnuji otorhinolaryngologii 28 let.

Existují odborná témata, která jsou v ORL Vaší srdeční záležitostí?

ORL specialisté, kteří vyšli z brněnské kliniky, jsou vesměs dosti univerzální, i když i to se poslední dobou dost mění. Já osobně jsem se věnoval hlavně funkční endoskopické chirurgii nosu a PND a chirurgii hlavy a krku se zaměřením na onkochirurgii. Dlouho jsem také vedl neurootologickou ambulanci na klinice u sv. Anny.

Proč jste se rozhodl nastoupit do třebíčské nemocnice?

Ve svém profesním věku jsem chtěl, aby po mně něco zůstalo. Myslel jsem na fungující ORL oddělení regionální nemocnice, které bude mít dobrou pověst a bude dělat dobrou medicínu. Když jsem dostal nabídku od svého spolužáka z univerzity, který zde je ve funkci náměstka ředitelky pro léčebnu péči (MUDr. Jiří Jeřábek, Ph.D.), dlouho jsem neváhal.

Co nového plánujete v provozu ORL oddělení naší nemocnice?

Chtěl bych navázat na dobrou tradici tohoto oddělení i na plodnou spolupráci, kterou toto oddělení má tradičně s nadregionálními centry v Brně. Především je třeba zastabilizovat náš lékařský tým, což snad bude záležitostí maximálně měsíců. Následně rozšíříme portfolio péče, tedy nejeden zákrok, kvůli kterému by pacient musel být poslán do jiné nemocnice, nyní budeme schopni provádět zde. Také na ambulanci budeme moci provádět více výkonů (do budoucna bych chtěl poskytovat kompletní péči o sluch s výjimkou kochleárních implantátů, kde budeme spolupracovat s brněnskými klinikami), ale zde jsme závislí na dalších investicích.

Na co nového v oblasti péče či operativy se mohou Vaši pacienti těšit?

V nemocnici je špičkové vybavení a vedení nemocnice dává inovacím prostor. V tomto kontextu jsem již dohodl s kolegy chirurgy na společném programu chirurgie štítné žlázy – zapojení obou odborností by nám mohlo dát velkou konkurenční výhodu nad ostatními, protože budeme schopni přesahu do obou odborností například ve smyslu ošetření onkologicky postižených uzlin u nádorů štítné žlázy. Jsem rovněž pro užší spolupráci s privátním ambulantním sektorem, což do nemocnice přivede více pacientů.

Pane primáři, děkuji za rozhovor. Velmi nás těší, že se ORL pacientům třebíčského regionu blýská na lepší časy!


Mgr. Jitka Mácová - tisková mluvčí, Nemocnice Třebíč, e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 2. 1. 2023 - První miminko roku 2023 narozené v třebíčské nemocnici se jmenuje Martin Kolehov. Martínek si dal na čas. Narodil se mamince Ivanně z Jemnice na Nový rok ve 23:32 hodin s váhou 3680 gramů.

Gratulujeme!

 První miminko roku 2023 třebíčské nemocnice - Martin Kolehov s maminkou Ivannou

V pondělí 2. ledna přivítala na světě naše první miminko ředitelka nemocnice Eva Tomášová a předala novopečené mamince Ivanně květiny a drobný dárek současně s přáním radostného mateřství.

 

Miminkovská statistika roku 2022

Celkem porodů: 1128

Celkem narozených dětí: 1145

Celkem dvojčat: 17

Celkem děvčátek: 519

Celkem chlapců: 626

Poslední miminko: narozené 31. 12. 2022 v 17.07 hodin, chlapeček Adam Maršán, 3780 gramů.

Maminka Veronika Votavová z Pokojovic.

Poslední miminko roku 2022 - Adam Maršán














Mgr. Jitka Mácová - tisková mluvčí, Nemocnice Třebíč, e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Modernizace dorozumívacího zařízení sestra - pacient

Třebíč, 13. 12. 2022 – V třebíčské nemocnici byla dokončena oprava dorozumívacího systému sestra - pacient na oddělení společné interní a neurologické JIP, neurologie, interny A,  B a oddělení LDN Nemocnice Třebíč, příspěvkové organizace. V rámci projektu byla provedena demontáž staré technologie s následným nahrazením a instalací nové moderní technologie, která pracuje na principu centrální řídící jednotky propojující samostatné podružné jednotky na sesternách oddělení a komunikačními jednotkami u každého pacientského lůžka a u každého vstupu na pokoj. Celková cena včetně daně činila 4 902 950 korun. Opravu realizovala společnost TIPA Telekom plus a. s.

Současné zařízení nahradilo již původní morálně zastaralé, které bylo pořízeno v roce 1998. „Oprava byla nezbytná, dorozumívací zařízení je nedílnou součástí komunikace pacienta se sestrou a to především pro ležící pacienty a pacienty umístěné v izolaci,“ komentuje naléhavost opravy dorozumívacího zařízení ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

„Bylo naší prioritou toto dorozumívací zařízení modernizovat. Komunikace směrem sestra pacient či naopak je klíčovou součástí ošetřovatelské péče,“ dodává ředitelka Tomášová.

 

Oprava dorozumívacího zařízení byla financována s podporou:

Moravskobudějovický mikroregion

200 000 Kč

Svazek obcí pro komunální služby

60 000 Kč

Obec Březník

50 000 Kč

KABELOVÉ BUBNY A BEDNY, s.r.o.

10 000 Kč

Trebilift, s.r.o.

10 000 Kč

Dary obcí

Finančním dárcům děkujeme.


Mgr. Jitka Mácová - tisková mluvčí, Nemocnice Třebíč, e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

1000. miminko roku 2022 se jmenuje Patrik

Třebíč, 10. 11. 2022 Krásný slunečný listopadový den si pro svůj příchod na svět v třebíčské nemocnici vybralo 1000. miminko roku 2022. Stal se jím zdravý chlapeček Patrik Vídenský s mírami 52 centimetrů a 3970 gramů.

Mamince a tatínkovi gratulujeme a Patričkovi přejeme především pevné zdraví.



Mgr. Jitka Mácová - tisková mluvčí, Nemocnice Třebíč, e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Optický koherentní tomograf si nově posvítí do očí pacientů očního oddělení

Třebíč, 10. 11. 2022 – Nemocnice Třebíč v rámci projektu pořídila nový přístroj pro oční oddělení. Jedná se o optický koherentní tomograf od společnosti Carl Zeiss spol. s r.o.

Optická koherentní tomografie představuje jednu z nejmodernějších a vysoce přínosných vyšetřovacích zobrazovacích metod pro detailní vyšetření zadního a předního segmentu oka s velmi vysokým rozlišením bez nutnosti kontaktu s okem.

Celková cena optického koherentního tomografu činila 3 023 790 korun včetně daně. Přístroj byl financován z darů od partnerů a přispěvatelů nemocnice.

„Nový přístroj nahradil již zastaralý typ, který byl pořízen v roce 2008. Hlavním přínosem nového optického koherentního tomografu je zpřesnění diagnostiky a zajištění urgentních vyšetření v optimálním čase. Modernizaci přístrojového vybavení a větší komfort při vyšetření ocení jistě naši pacienti,“ komentuje modernizaci přístrojového vybavení očního oddělení ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

„Na financování přístroje se podílelo mnoho dárců, kterým touto cestou velmi děkuji,“ doplňuje ředitelka Tomášová.

 

Tento projekt byl uskutečněn s podporou:

AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o.

Huhtamaki Česká republika, a.s.

KOOPERACE Hrotovice, akciová společnost (a.s.)

MANN + HUMMEL (CZ) v.o.s.

MANN + HUMMEL Service s.r.o.

Město Jaroměřice nad Rokytnou www.jaromericenr.cz

Město Třebíč

Nadace ČEZ

Obec Dukovany

Obec Horní Heřmanice

Obec Mohelno

Obec Petrovice

Obec Rouchovany

PKS stavby, a.s.

TIPA Telekom plus a.s.

Vodárenská akciová společnost, a.s.

Zemědělské družstvo Hrotovice, družstvo

ZETE INDUSTRY s.r.o.

"ZON" spol. s r.o.


                   


Mgr. Jitka Mácová - tisková mluvčí, Nemocnice Třebíč, e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Nemocnice Třebíč

Třebíč - Na čtvrtek 22. září na jednu hodinu pozvalo vedení třebíčské nemocnice své bývalé zaměstnance v důchodu. Připravilo drobné pohoštění a naplánovalo trasu prohlídky nemocnicí. Dorazilo téměř 70 lidí.

„Do poslední chvíle jsme netušili, kolik se nás sejde. Pozvánky jsme dali do tisku a na sociální sítě. Čekalo nás příjemné překvapení, v jednu hodinu byla zasedací místnost v budově O2 plná,“ s úsměvem komentovala setkání ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

Záměrem nemocnice bylo představit svým bývalým zaměstnancům stavební novinky v areálu. Součástí prohlídky byla nově zrekonstruovaná vila, ve které se vystřídalo mnoho – byty lékařů, elektrodílna, šicí dílna, právní oddělení, personální a mzdové oddělení, sídlo různých ambulancí, ultrazvuk, dialýza. V současné době zde sídlí Pedagogicko-psychologická poradna Třebíč.

Prohlídka budov však byla jen nedůležitou součástí celého setkání. Vidět se, popovídat si, zavzpomínat, obejmout se. To bylo nejvíc. Dvě kolegyně držíc se za ruce: My se vidíme po dvaceti letech…“

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 14. 9. 2022 – Hodinu před polednem zazněl v třebíčské nemocnici zvukový signál vedoucí z BabyBoxu. Do BabyBoxu bylo vloženo zdravé miminko. Jedná se o holčičku, která dostala jméno Alžběta.

„Alžbětka je po provedení lékařské prohlídky zcela v pořádku. Váží 3310 g a měří 49 cm. Zabalená byla v bílo-růžové dece, ošetřená, vykoupaná, čistě oblečená. Podle lékařů dětského a novorozeneckého oddělení se narodila dnes,“ popisuje stav novorozené holčičky ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

Jedná se v historii o druhé miminko, které bylo umístěné do BabyBoxu Nemocnice Třebíč. První byla v červnu roku 2019 také holčička a jmenovala se Michaela.

Den otevřených dveří a prevence & Oslavy 120. výročí založení Všeobecné veřejné nemocnice císaře Františka Josefa I.

Třebíč, 13. 9. 2022 – Druhá zářijová sobota patřila oslavám. Třebíčská nemocnice oslavila 120. výročí založení Všeobecné veřejné nemocnice císaře Františka Josefa I. Současně také otevřela svoje dveře pro návštěvníky, kteří dbají na svoje zdraví a nabídla mnohá preventivní vyšetření.

Veřejnost hojně vyhledávala ambulanci s měřením cholesterolu v krvi. Velmi frekventovaným stanovištěm se stalo neurologické oddělení s ultrazvukovým vyšetřením magistrálních tepen mozku a oční oddělení s kontrolou nitroočního tlaku. Starší generace využila možnosti překontrolovat svůj krevní tlak, okysličení krve a hodnotu cukru. Pánové si nenechali ujít krevní test k posouzení rizika rakoviny prostaty. Kožní ambulance nabízela kontrolu kožních znamének a na zjištění krevní skupiny stála fronta zájemců průběžně celý den. Zajímavostí byl blok čtyř přednášek na téma Výživa v prevenci a léčbě nemoci.

„V rámci oslav 120. výročí byl před budovou G zasazen strom sakura. Jeho požehnání provedl R. D. Klement Václav Kříž OPraem. Vzrostlá sakura měla v historii svoje místo u vstupní brány nemocnice, proto jsme se rozhodli ji opět zasadit po dokončení stavebních prací pavilonu nových operačních sálů,“ vysvětlila výběr stromu ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová.

I v letošním slavnostním ročníku byla do programu zařazena pro zdraví důležitá preventivní vyšetření. „Došlo k několika záchytům, kdy bylo nutné pacienty předat dále do rukou odborných lékařů a podstoupit podrobnější vyšetření včetně léčby,“ zdůrazňuje význam prevence ředitelka Tomášová.

 

Zajímá Vás, kolik lidí využilo nabídku prevence třebíčské nemocnice?

Vyšetření nitroočního tlaku navštívilo 161 osob.

Ultrazvukové vyšetření magistrálních tepen mozku navštívilo 136 osob.

Kontrolou cholesterolu prošlo 168 osob.

Na vyšetření zjištění protilátek HIV dorazilo 14 osob.

Kontrolu kožních znamének během dvou hodin navštívilo 25 osob.

Krevní test k posouzení rizika rakoviny prostaty podstoupilo 23 osob.

Neustálé fronty byly u stolečků s měřením tlaku, saturace, glykemie a orientačního stanovení krevní skupiny.

FOTOGALERIE

NEMOCNICE TŘEBÍČ V ČASE 1902 - 2022

 

Mgr. Jitka Mácová - tisková mluvčí, Nemocnice Třebíč, e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Nemocnice poděkovala starostům třebíčského regionu

Třebíč - Ve středu 23. června navštívili Nemocnici Třebíč starostové třebíčského okresu. Vedení Nemocnice Třebíč poděkovalo starostkám a starostům za dlouhodobou finanční podporu, které si nemocnice velmi váží. Finanční příspěvky, přicházející od obcí, pravidelně putují na obnovu přístrojového vybavení nemocnice.

Setkání bylo spojené s prohlídkou nového pavilonu operačních sálů a drobným pohoštěním. Ředitelka nemocnice Eva Tomášová informovala starosty o chodu, struktuře a hospodaření nemocnice: "Podpora dárců je pro nemocnici velmi důležitá. Přístrojové vybavení ve zdravotnictví vyžaduje pravidelnou obnovu. Všichni si uvědomujeme, že léčebnou i ošetřovatelskou péči využijí právě občané tohoto regionu."

Všem starostům obcí děkujeme za jejich finanční podporu!

 

Zakoupeno s finanční podporou obcí:

2020

Laparoskopická věž pro urologii

Vrtačka a oscilační pila pro ortopedické operace

Ventilátor Airvo

Laparoskopické síto – instrumentárium

2021

Ultrazvuk a cystoskop pro urologii

Fototerapie pro novorozenecké oddělení

7 kusů lůžek pro LDN Moravské Budějovice

91 kusů matrací pro LDN, plicní a rehabilitační oddělení


V třebíčské nemocnici se stříhala páska.  Pavilon operačních sálů slavnostně otevřen

Třebíč – Nové operační sály jsou v provozu. Ve středu 15. června 2022 se v třebíčské nemocnici stříhala slavnostní páska. Nůžky v ruce drželi hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný, radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek, ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová a ředitel společnosti PKS stavby, a.s. Jaroslav Kladiva. Přístavba a rekonstrukce pavilonu operačních sálů byla financována zřizovatelem Nemocnice Třebíč Krajem Vysočina ve výši 362 milionů korun bez daně a vybavení operačních sálů prostřednictvím dotací EU. Stavbu nového pavilonu zajistila společnost PKS stavby, a.s.

„Před dvěma lety, téměř na den, se začala psát nová kapitola historie Nemocnice Třebíč, kdy poklepáním základního kamene byla zahájena přístavba a rekonstrukce operačních sálů,“ vzpomínala ředitelka nemocnice Eva Tomášová. „Čtyři sály jsou již rok v plném provozu a další čtyři sály, u kterých proběhla generální rekonstrukce, jsme právě teď slavnostně otevřeli. Jsem ráda, že tato významná změna nastává v roce 120. výročí provozu nemocnice, kdy v září 1902 byla otevřena Všeobecná veřejná nemocnice Františka Josefa I.,“ doplnila ředitelka.

„Dokončení pavilonu operačních sálů je pro třebíčskou nemocnici velkým přínosem a zároveň úlevou od velkých stavebních úprav, kterými areál prošel v minulých letech. Nový objekt plní navíc funkci prostorného vstupu do areálu nemocnice a v přízemí se nachází i velké edukační centrum. Dostavbou tohoto objektu získává celý areál vzdušný a moderní vzhled, výhodou je i zpřehlednění dopravní situace v areálu nemocnice,“ zmínil na slavnostním otevření hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a náměstek hejtmana Vladimír Novotný ho doplnil: „Poděkování za trpělivost patří všem pacientům, ale hlavně zdravotníkům, kteří se museli při své práci vypořádat se stavebním ruchem. Přeji zaměstnancům nemocnice, aby se jim v novém pavilonu dobře pracovalo.“

Nový pavilon operačních sálů nabízí zdravotnickému personálu také zázemí v podobě šaten, denních místností, dospávacího pokoje pro pacienty, zákrokového sálu, centrálního dispečinku a velmi prostorné edukační místnosti, ve které je možné díky video managementu sledovat projekci operací v reálném čase. „Zprovoznění všech osmi operačních sálů, z toho sedmi standardních pro všechny operační obory včetně očního a jednoho zákrokového, nám dává možnost dohnat skluz, který bohužel v mnoha zdravotnických oborech nastal,“ okomentovala současnou situaci ředitelka Tomášová.

Po přestřižení pásky hosté absolvovali slavnostní prohlídku operačních sálů před zahájením provozu. Pozvání vedení nemocnice ke slavnostnímu otevření přijali i zástupci partnerů nemocnice – donátorů a podporovatelů, primáři oddělení, vrchní sestry a vedoucí zaměstnanci.

Nemocnice se po dvou letech stala klidným, k léčbě a hospitalizaci přívětivým místem. „Další do budoucna plánovanou stavební akcí je parkovací dům podél ulice Bráfova. Prozatím ve fázi plánování a příprav je stavba nové budovy S, která by sloužila jako léčebna dlouhodobě nemocných,“ uzavřel krajský radní pro oblast majetku Karel Janoušek.


Financování přístavby a rekonstrukce operačních sálů

  • Financování stavby a projekt zajistil zřizovatel Kraj Vysočina: 362 milionů Kč bez DPH.
  • Vybavení operačních sálů: Dotace EU (REACT-EU) 67,5 milionů Kč s DPH.

Historie a fotodokumentace stavby: https://www.nem-tr.cz/irop/pristavba-a-rekonstrukce-pavilonu-operacnich-salu/.

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 27. 5. 2022 - Preventivní kontroly znamének v rámci Evropského dne melanomu v kožní ambulanci zaznamenaly nevídaný úspěch. Ve středu 25. května se do nemocnice dostavilo se svým znaménkem rekordní množství lidí. V letošním roce se nám podařilo provést preventivní screening u 172 osob. Bylo nalezeno šest kožních prekanceróz, čili projevů předcházejících vzniku maligního nádoru. Diagnostikováno pět zhoubných nádorů kůže a dvě nepravidelně pigmentované névy, u kterých je nutno provést excizi s histologickou verifikací. U všech morf bylo zajištěno jejich odstranění na operačním sálku.

Cílem pravidelně pořádaného vyšetření mateřských znamének pro veřejnost je prevence rakoviny kůže. „Důležité je, aby si lidé více všímali nejen svých vlastních mateřských znamének, ale také znamének svých nejbližších. A v případě pochybností navštívili dermatologa. Takto můžeme zabránit vzniku, popřípadě zajistit včasnou diagnostiku a zahájit léčbu nádorů kůže,“ apeluje na ostražitost lékařka kožního oddělení Sandra Bogorová.

„Den melanomu je v nemocnici pořádán již mnoho let, tato preventivní akce je velmi důležitá a velice oceňuji, že naše kožní oddělení pod vedením primářky Věry Pavlasové si i přes svoji vytíženost najde prostor k těmto kontrolám kožních útvarů,“ komentuje den melanomu ředitelka nemocnice Eva Tomášová.


Statistika vyšetřených pacientů

2019    66 osob

2020    nekonalo - covid

2021    58 osob

2022    172 osob

Jitka Mácová - tisková mluvčí, Nemocnice Třebíč, e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

 

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 19. 5. 2022 – Co by to bylo za květen v nemocnici bez dobrovolnického dne. Již tradičně k nám do nemocnice dorazilo osm zaměstnanců z Jaderné elektrárny Dukovany a pět dobrovolníků z Klubu českých turistů Třebíč. Dobrovolníci tentokrát zastali mnoho činností. Technicky zdatní se jali svařování plotových dílců. Pro silné muže byla připravena pokládka koberce v administrativní budově. Část dobrovolníků si užívala sluníčka při úklidu, čištění areálu a při nátěru třiceti pěti kusů bezpečnostních kuželů. Přítomné ženy se chopily motyk, košťat a zvelebily místní arboretum a vyplely kamenné záhony lemující budovy v nemocnici.

Středeční nemocniční směna začala energetikům a turistům v osm hodin ráno a skončila ve čtyři odpoledne. Nemocnice zajistila pracovní náplň, potřebné vybavení, občerstvení i dobrou náladu. O půl jedenácté dobrovolníci posvačili sladké pečivo s kávou a v jednu hodinu byla v nemocniční jídelně servírována ovarová polévka a smažený vepřový řízek s bramborem.

„Z dobrovolnického dne se stala tradice. V letošním roce se jedná o devátý ročník. Jaderná elektrárna Dukovany naši nemocnici významně podporuje také finančně. Skupina ČEZ se pravidelně podílí na financování přístrojového vybavení, čehož si velmi vážíme,“ s povděkem komentuje dobrovolnickou akci a dlouhodobou podporu ze strany JE Dukovany ředitelka nemocnice Eva Tomášová. „Členům Klubu českých turistů Třebíč patří také moje poděkování, je zřejmé a patrné, že mají vztah k přírodě a záleží jim na tom, aby každé zákoutí Třebíče bylo pěkně upravené,“ dodává ředitelka Tomášová.

Jitka Mácová - tisková mluvčí, Nemocnice Třebíč, e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

 

Děti s poruchou zraku se v třebíčské nemocnici léčí na špičkovém vybavení

Třebíč, 24. 2. 2022 – Oční dětská ortoptická ambulance od února disponuje třemi novými přístroji. Konkrétně se jedná o přístroj cheiroskop, acoustic locator a campbell stimulator v celkové pořizovací hodnotě 105 tisíc korun. Přístroje sloužící k léčbě tupozrakosti dětí byly pořízeny od firmy CMI s.r.o.

Děti s poruchami zraku se mohou těšit na přístroj cheiroskop, který slouží ke zlepšení funkce binokulárního vidění, kdy jedno oko sleduje obrázek a druhé papír a tužku. Současně se malý pacient snaží obrázek nakreslit.

Druhou novinkou je acoustic locator, na kterém procvičují své vidění děti s amblyopií. Tato funkční vada zraku postihuje zpravidla jedno z očí a projevuje se snížením zrakové ostrosti. Cílem při cvičení je obkreslení obrázku na kovovém plátu. Při doteku pera mimo obrysy obrázku zazní zvukový signál.

Campbell stimulator je velmi účinný při léčbě tupozrakosti dětí. Spoléhá na aktivní a kontrolní stimulaci oka. Otáčející se pruhy představují jednoduché stimuly povzbuzující sítnici jak prostorově, tak lokalizovaně.

Oční ortoptickou ambulanci týdně v třebíčské nemocnici navštíví přes 20 dětí. „Vybavení, na kterém děti doposud trénovaly svůj zrak, bylo v některých případech přibližně 40 let staré. Výměna přístrojového vybavení už byla akutní,“ popisuje situaci v oční ambulanci ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Na financování přístroje cheiroskop za 31 tisíc korun a cambell stimulárotu za téměř 40 tisíc korun se podíleli občané Třebíče a blízkého okolí, kteří přispěli do vánoční sbírky města Třebíč. Výtěžek sbírky byl tentokrát věnován dětské ortoptické ambulanci. Acustic locator v pořizovací ceně 34 tisíc zakoupila nemocnice z finančních darů. „Ráda bych poděkovala městu Třebíč za uspořádání vánoční sbírky i všem, kteří do ní přispěli. Děkuji především za naše dětské pacienty,“ poděkovala za finanční podporu ředitelka Tomášová.

 

Finanční dary pro třebíčskou nemocnici. Co se za ně nakoupilo v roce 2021

Třebíč, 31. 1. 2022 - Finanční dary pro třebíčskou nemocnici pomáhají. V roce 2021 bylo nakoupeno 7 moderních přístrojů. Hodnota přístrojového vybavení pořízeného z finančních darů se vyšplhala na čtyři a čtvrt milionu korun.

Přátelé, partneři, bývalí pacienti, veřejnost, toto všechno jsou dárci, kteří se podíleli na financování mnoha vybavení, které se i přes další divoký covid rok 2021 podařilo nakoupit.  Zajistili tak zvýšení kvality poskytované péče obyvatel Třebíče, ale také dalších pacientů celého třebíčského regionu.


Přehled položek pořízených z darů v roce 2021 (ceny včetně DPH):

Fundus kamera pro oční oddělení

1 206 007,00 Kč

Ultrazvuk pro urologické oddělení

1 143 450,00 Kč

Perimetr pro oční oddělení

602 580,00 Kč

Analyzátor COBAS pro centrální laboratoře

302 411,00 Kč

Cystoskop pro urologické oddělení

241 049,35 Kč

Diagnostický přístroj InBody 370s  pro oddělení nutriční terapie

235 950,00 Kč

Lůžka pro LDN 7 ks

227 291,75 Kč

Bezdrátový ultrazvuk Vscan Air pro gyn-por oddělení  (porodní sály)

194 500,00 Kč

Fototerapie pro novorozenecké oddělení

134 372,92 Kč

Hodnota celkem

4 287 612,02 Kč

 

 

 

 

 

 

 



Gynekologicko porodnické oddělení, konkrétně naše porodní sály nově zdobí ultrazvukový přístroj Vscan Air. Jedná se o převratný bezdrátový ultrazvukový přístroj, který umožňuje rychlé skenování celého těla kdykoliv a kdekoliv. „Ultrazvuk je využíván při sledování aktuálního stavu rodiček na porodních boxech a přispívá ke zpřesnění a zrychlení rozhodování v akutních stavech a komplikacích,“ vysvětluje funkci bezdrátového ultrazvuku ředitelka nemocnice Eva Tomášová. Financování ultrazvuku v celkové hodnotě 192 tisíc zajistili Dřevozpracující výrobní družstvo,  Wera Werk s.r.o. a TIPA Telekom plus a.s.

Opravdu velkou radost ze zakoupení přístroje fototerapie mělo novorozenecké oddělení. Léčba novorozenecké žloutenky se pomocí tohoto přístroje výrazně zkracuje. „Což velmi ocení každá novopečená maminka, čekající na okamžik uzdravení a propuštění svého miminka domů,“ komentuje přínos fototerapie ředitelka Tomášová. Pořizovací cena fototerapie byla 134 tisíc korun. Na fototerapii se složilo mnoho dárců, kteří přispěli do veřejné sbírky, dále obce z našeho regionu a společnost Nutricia a.s.

Pro pacienty ambulance i standardního urologického oddělení byl v říjnu zakoupen nový ultrazvukový přístroj nejvyšší třídy a rigidní cystoskop. Pořizovací cena ultrazvuku byla 1 milion a  143 tisíc korun. Ultrazvuk od společnosti MEDKONSULT, s.r.o. byl z části financován prostřednictvím dotačních prostředků Nadace ČEZ a obcí Dukovany, Mohelno, Nárameč a Petrovice a také se finančně podílelo mnoho dalších obcí z našeho regionu.

Pořizovací cena rigidního cystoskopu je téměř čtvrt milionu korun. Na financování cystoskopu od společnosti Olympus Czech Group, s.r.o., člena koncernu se výrazně podílel dotací Nadační fond MUŽI PROTI RAKOVINĚ, a také společnost Jaroměřická mlékárna, a.s.

Oční oddělení zakoupilo fundus kameru v pořizovací hodnotě 1 milion a 206 tisíc korun a nový perimetr za 602 tisíc korun. Na tyto přístroje byly použity dary od města Třebíč a společností Huhtamaki Česká republika, a.s. a VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s.

Centrální laboratoř byla dovybavena analyzátorem COBAS za 302 tisíc korun, který zaplatila společnost PKS stavby a.s.

Oddělení nutriční terapie nyní disponuje diagnostickým přístrojem InBody 370s za bez mála 236 tisíc korun, na jeho financování se podílely společnosti TTS energo a.s. a TOMIreko, s.r.o.

Pacienti léčebny dlouhodobě nemocných díky dárcům odpočívají na sedmi nových lůžkách za 227 tisíc korun, na jejichž financování se velkou měrou podílel dotacemi Moravskobudějovický mikroregion a obec Březník.

Nemocnice Třebíč si každého finančního daru velmi váží. „Děkujeme, štědří dárci nám pomáhají zvyšovat úroveň jednotlivých vyšetření našich pacientů i celkového komfortu při hospitalizaci,“ doplňuje svoje poděkování ředitelka Tomášová.

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 1. 1. 2022 - První miminko roku 2022 narozené v třebíčské nemocnici se jmenuje Sebastian Hajný. Narodil se mamince Denise Hajné z Pálovic na Nový rok v 14:07 hodin s váhou 3360 gramů.

Jako druhá vykoukla na svět v 16:25 hodin holčička Elena Leitnerová s váhou 3340 gramů mamince Kateřině Zálešákové z Třebíče, čímž se stala prvním občánkem města Třebíče pro rok 2022.


Gratulujeme!

 

 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

 

Aktuální situace v Nemocnici Třebíč. Přijela na pomoc armáda.

Třebíč, 25. 11. 2021 – Nemocnice Třebíč před desátou hodinou přivítala tři vojáky ze základny v Náměšti nad Oslavou. Zástupci armády budou vypomáhat na lůžkových odděleních u pacientů s onemocněním COVID-19. Výpomoc je prozatím přislíbena na čtrnáct dní. Nemocnice omezuje elektivní operativu.

 

Situace v Nemocnici Třebíč

K dnešnímu dni je hospitalizováno třicet tři covidových pacientů na standardních lůžkách, sedm pacientů na jednotce intenzivní péče, z toho stav čtyř pacientů vyžaduje umělou plicní ventilaci.

Vedení nemocnice na jednání krizového štábu rozhodlo o nutnosti omezení operativy. „Z důvodů postupného navyšování počtu hospitalizovaných pacientů na jednotce intenzivní péče omezujeme plánovanou operativu. Akutní a onkologická operativa i nadále probíhá bez omezení a je naší prioritou ji zachovat co nejdéle do budoucna,“ komentuje současné omezení ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

„Pomoci příslušníků armády si velmi vážíme. S obavami vyhlížíme, co nás opět čeká. Každé ulehčení náročné práce zdravotníků vítáme,“ dodává ředitelka Tomášová.


 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 26.10.2021 - S ohledem na překročení akutní respirační infekce v okrese Třebíč a doporučení KHS, pracoviště Třebíč, bude v Nemocnici Třebíč od 27. října do odvolání zákaz návštěv.

Výjimky:

  1. doprovod u porodu,
  2. nezletilí pacienti hospitalizovaní na dětském oddělení,
  3. návštěvy u nevyléčitelně nemocných pacientů v terminálním stadiu, vždy po dohodě s ošetřujícím lékařem či primářem oddělení.



Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Léčebna v Moravských Budějovicích se dočkala sedmi nových lůžek

Třebíč, 19. 10. 2021 – Pacienti Léčebny dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích odpočívají na sedmi nových polohovatelných lůžcích Geneo celkem za čtvrt milionu korun. Převážnou část financování lůžek zajistil Moravskobudějovický mikroregion a obec Březník.

Zakoupení elektricky polohovatelných lůžek pro oddělení LDN  Moravské Budějovice bylo již nezbytné. „Stávající lůžka jsou mechanická a ve velmi špatném technickém stavu. Nepojízdná kolečka, obtížně polohovatelné části, popraskaná povrchová úprava, to vše komplikuje dodržování hygienických standardů, nemluvě o fyzické náročnosti pro obsluhující personál,“ popisuje stav lůžek náměstkyně pro ošetřovatelkou péči Alena Hošková. 

Přínosem pořízení nových lůžek je zejména možnost elektrického polohování, což vede k výraznému zvýšení komfortu a snížení rizika úrazu pacientů. Současně dochází ke snížení úrazovosti i samotného personálu při manipulaci s pacientem. „Elektrické polohování umožňuje pacientům nastavení polohy pro běžné denní činnosti jako je čtení, sledování televize či snížení lůžka do spodní polohy pro jeho pohodlné a především bezpečné opuštění. Pacient je nyní mnohem více samostatný,“ komentuje výhody lůžek ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

Zajistit finance je často nelehký úkol. „Průběžná obnova lůžek se nám daří zabezpečit díky štědrým dárcům. Sami také využíváme různé dotační programy pro získání finančních prostředků. Výměnu lůžek v léčebně v Moravských Budějovicích už nebylo možné odkládat,“ dodává ředitelka Tomášová.

Pořizovací cena sedmi lůžek Geneo včetně hrazdy a hrazdičky od firmy PROMA REHA, s.r.o. se vyšplhala na bezmála čtvrt milionu korun. Na financování se velkou měrou podíleli dotacemi Moravskobudějovický mikroregion a obec Březník.

Urologie vyšetřuje přístroji nové generace

Třebíč – Urologie v třebíčské nemocnici vyšetřuje od října znovu špičkovou zdravotnickou technikou. Pro pacienty ambulance i standardního urologického oddělení byl zakoupen nový ultrazvukový přístroj nejvyšší třídy a nový rigidní cystoskop. Financování zajistily dary a dotace sponzorů a obcí třebíčského regionu.

Jedním z trvalých cílů nemocnice je neustálá modernizace přístrojového fondu. Ultrazvukový přístroj je základním diagnostickým vybavením urologického pracoviště. „Ultrazvuk využíváme na urologii především k vyšetřování ledvin, močového měchýře, prostaty a varlat u ambulantních i hospitalizovaných pacientů s různými urologickými problémy. Současně je také nezbytný při provádění biopsie prostaty, založení punkční epicystostomie nebo punkční nefrostomie,“ vysvětluje primář urologického oddělení Ivo Šabacký.

Stávající ultrazvukový přístroj, který byl pořízen před rokem 2010, je již na hranici své životnosti. Nový ultrasonograf bkSpecto je přístrojem nové generace, jehož lepší rozlišovací a zobrazovací schopnosti vedou ke zlepšení a zpřesnění diagnostiky. „Zajištění urgentních vyšetření v optimálním čase a zkrácení čekacích dob vede ke zvýšení výkonnosti i kvality péče o pacienta, což je naší prioritou,“ uvedla ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Pořizovací cena ultrazvuku je 1 143 450 korun včetně DPH. Ultrazvuk od společnosti MEDKONSULT, s.r.o. byl z části financován prostřednictvím dotačních prostředků Nadace ČEZ a obcí Dukovany, Mohelno, Nárameč a Petrovice.

Rigidní cystoskop pro vyšetření močového měchýře

Zakoupením ultrazvuku modernizace přístrojového vybavení urologie neskončila. Dalším nástrojem, který již potřeboval vyměnit za nový, je rigidní cystoskop. Stávající cystoskop sloužil více než 15 let. To je doba, po které ani šetrné zacházení a pravidelný servis nemůže zabránit jeho opotřebení tak, že již neumožňuje přesnou a exaktní diagnostiku. Cystoskopie neboli endoskopické vyšetření močového měchýře je metoda využívaná urology v dennodenní praxi. „Bez ní se neobejdeme při vyšetření pro přítomnost krve v moči. Je nezbytná při diagnostice nádorů močového měchýře a jejich sledování, ale též při vyšetření a léčbě pacientů s konkrementy (kamínky v močových cestách), se zúženými močovými cestami a s řadou jiných urologických onemocnění,“ popisuje funkci cystoskopu primář Šabacký.

Pořizovací cena rigidního cystoskopu je bez mála čtvrt milionu korun. Na financování cystoskopu od společnosti Olympus Czech Group, s.r.o., člena koncernu se výrazně podílel dotací Nadační fond MUŽI PROTI RAKOVINĚ.

„Ráda bych ze srdce poděkovala všem subjektům, které finančně napomohly k další modernizaci naší nemocnice, což jistě také ocení především naši pacienti,“ dodala ředitelka Tomášová. 



Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

 

Vracíme stromy do nemocnice

Třebíč – Během sobotního dopoledne 9. října bylo v areálu třebíčské nemocnice zasazeno 23 sazenic stromů. Stinné prostředí do budoucna zajistí nyní tříleté buky a javory.

Dotace na obnovu nemocničního parku se dlouhodobě nedaří získat, proto se zaměstnanci technického úseku rozhodli vypěstovat vlastní stromky, které za pomocí šesti členů Klubu českých turistů Třebíč přesadili napříč nemocnicí.

„Obnova parku je velmi nutná, v předchozích letech bylo vykáceno v celé nemocnici 40 nemocných stromů. O víkendu jsme jich polovinu vrátili zpět. Doufejme, že se všechny ujmou,“ popisuje sobotní výsadbu stromů vedoucí oddělení údržby a správy realit Eva Truhlářová, která je matkou celého projektu – od bukvic až po stromy.

Výběr druhů stromů nemocnice konzultovala s místním hajným. „Byly nám doporučeny odolné listnaté stromy, které kůrovec nenapadá, zvolili jsme tedy buky a javory,“ dodává technický náměstek František Kalina.

„Zeleň, zajištění stínu pro letní dny, podpora životního prostředí, to je cesta, kterou si naše nemocnice prošlapává už delší dobu. Vysazení lípy v zadní části nemocnice na počest stoletého výročí vzniku Československé republiky se konalo před třemi lety přesně touto dobou,“ vzpomíná ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

 

 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče

Třebíč – Školení toho, jak se laparoskopicky operuje tlusté střevo, proběhlo 7. října v třebíčské nemocnici. Přímo na operačním sále a současně online v edukační místnosti sledovalo zkušené operatéry primáře chirurgického oddělení Jana Cagaše a jeho kolegu Jiřího Jeřábka 7 chirurgů z celé České republiky.

Třebíčská chirurgie zažívá v současnosti opravdový boom. Kombinace specialistů pro miniinvazivní chirurgii a špičkového operačního a technologického vybavení přináší své ovoce. Školení nebo jak se v dnešní době říká workshop, již podruhé zorganizovalo vedení chirurgie.Máme tendenci předávat zkušenosti dál a chceme někoho něco naučit. Toto je skvělý prostředek. Jedná se novou, dosud neetablovanou metodu. Dnes provádíme laparoskopickou pravostrannou hemikolektomii, s intrakorporální anastomózou, což znamená odstranění poloviny tlustého střeva pro rakovinu. Pokud je tato operace prováděna standardním způsobem, je potřeba poměrně velká rána a po odstranění nádoru se střevo sešívá mimo tělo. Touto metodou operaci včetně anastomózy provedeme uvnitř břicha z malých ranek. Je to miniinvazivní chirurgie. Po zákroku není potřeba zavádět do rány drény. Výrazně to zkracuje hospitalizaci a celkovou rekonvalescenci. Pacient se rychleji vrací do běžného života,“ podrobně přiblížil výhody inovativního způsobu operace primář Jan Cagaš.

Jak je to s výší nákladů oproti klasickým operacím, nastínil lékař Jiří Jeřábek: „Laparoskopický zákrok je lehce dražší, ale hospitalizace se zkrátí, takže ve výsledku jsou tyto zákroky nejen šetrnější vůči pacientům, ale jsou i ekonomicky zajímavé pro nemocnici.“

Laparoskopická operace tlustého střeva byla díky technologii přenášena v reálném čase i do zasedací místnosti, která se nachází v přízemí budovy pod operačními sály. Účastníci workshopu tak mohli operatéra slyšet i vidět a během operace pokládat doplňující dotazy. „Tento workshop se úplně nehodí pro nejmladší kolegy v přípravě na atestaci, ale spíše pro lékaře s větší zkušeností s miniinvazivní operativou. Máme tu sedm lékařů, z toho jsou dva primáři. Toto jsou velmi složité a náročné operace určené pro senior konzultanty, je to skutečně hodně specializovaná záležitost,“ poukázal na unikátnost workshopů lékař Jeřábek.

Jakým způsobem je možné operovat tlusté střevo, přijeli tentokrát do naší nemocnice nastudovat dva primáři z nemocnic v Boskovicích a v Hranicích a pět lékařů z FN u sv. Anny v Brně, Nemocnice Jihlava, Nemocnice Vyškov a Vsetín. Celý operační postup mohli přes rameno svých školitelů sledovat přímo na sále nebo nabírat cenné zkušenosti při online přenosu ve školícím sále.

„Je pro mě velkou radostí, jakým směrem se naše chirurgie ubírá. Šetrné operativní postupy, které výrazně snižují bolestivost po zákroku a také zkracují celkovou dobu hospitalizace, jistě potěší každého našeho pacienta. Možnost předávat zkušenosti a školit další lékaře je třešničkou na dortu,“ kvituje počínání chirurgie ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

 

 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Nemocnice Třebíč

Třebíč – V pondělí 20. září se v rámci 20. evropského dne melanomu uskutečnila na kožním oddělení třebíčské nemocnice preventivní kontrola znamének.  Zájemci o bezplatné vyšetření kožních znamének přicházeli v rozmezí od ranních devíti do dvou hodin odpoledních. Tuto příležitost si nenechalo ujít padesát osm osob.

Prevenci přikládá nemocnice velký význam. „Den melanomu odhalil šest kožních prekanceróz, čili projevů předcházejících vzniku maligního nádoru. Následně bylo zajištěno jejich odstranění na našem operačním sálku. Důslednou prevencí kožních nádorů, včetně osvěty a pravidelné kontroly znamének, můžeme zabránit vzniku, popřípadě zajistit včasnou diagnostiku a zahájit léčbu nádorů kůže,“ popisuje smysl celé akce lékařka kožního oddělení Sandra Bogorová.

„V preventivních aktivitách budeme rozhodně pokračovat, včasné odhalení problému je předpokladem k úspěšné léčbě,“ komentuje výsledky preventivního dne na kožním oddělení ředitelka nemocnice Eva Tomášová. Velmi děkuji lékařskému i nelékařskému personálu, který se této akce účastnil, především pak paní primářce Věře Pavlasové, která den melanomu v naší nemocnici pravidelně zaštiťuje,“ dodává ředitelka.

 


Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


 

Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění

Třebíč, 14. 9. 2021 – Druhou zářijovou sobotu otevřela třebíčská nemocnice svoje dveře a umožnila veřejnosti nahlédnout do nově vybudovaných prostor energocentra a nabídla mnohá preventivní vyšetření zdarma. Co návštěvníky opravdu hodně zajímalo, byl stav cholesterolu v jejich krvi. Velmi vyhledávané stanoviště bylo na neurologickém oddělení ultrazvukové vyšetření magistrálních tepen mozku a na očním oddělení kontrola nitroočního tlaku. Starší generace hojně využila možnosti překontrolovat svůj krevní tlak, okysličení krve a hodnotu cukru. Na zjištění krevní skupiny stála fronta zájemců průběžně celý den.

 

Prevence je důležitá. „Na prevenci lidé často zapomínají a my jim to každoročně připomínáme právě dnem otevřených dveří a prevence. Vždy se najdou případy, které ihned předáváme do rukou odborných lékařů k podrobnějšímu vyšetření a následnému léčení,“ zdůrazňuje smysluplnost preventivních prohlídek ředitelka nemocnice Eva Tomášová.


Zajímá Vás, kolik lidí využilo nabídku prevence třebíčské nemocnice?

Vyšetření nitroočního tlaku navštívilo 111 osob.

Ultrazvukové vyšetření magistrálních tepen mozku navštívilo 122 osob.

Kontrolou cholesterolu prošlo 140 osob.

Na vyšetření zjištění protilátek HIV dorazilo přes 40 osob.

Neustálé fronty byly u stolečků s měřením tlaku, saturace, glykemie a orientačního stanovení krevní skupiny.

Představeny byly také poradny třebíčské nemocnice: bariatrická, logopedická, laktační a nutriční.

 

Veřejnost také využila možnost nahlédnout do nově zkolaudované budovy energocentra, kde každou hodinu probíhala komentovaná prohlídka.

 

A co se u nás právě buduje?

V plném proudu je generální rekonstrukce čtyř původních operačních sálů, která má být dokončena v červnu roku 2022. Stavba pokračuje dle harmonogramu, avšak vrásky na čele nám začíná dělat nedostatek stavebního materiálu na trhu.

 

S prevencí ale nekončíme

Kožní oddělení Nemocnice Třebíč Vás zve v rámci 20. EVROPSKÉHO DNE MELANOMU na preventivní kontrolu znamének dne 20. září 2021 od 9.00 do 14.00 hodin (budova M, 2. NP).

 

FOTOGALERIE


Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 6. 8. 2021 – Třebíčská sbírka pro Nemocnici Třebíč poběží do října. V plánu je zakoupení přístroje pro novorozenecké oddělení. Přístroj fototerapie slouží k nejčastější a nejbezpečnější léčbě novorozenecké žloutenky a lze jej umístit přímo na inkubátor.

Novorozenecká žloutenka postihuje až padesát procent novorozenců. „Fototerapii využíváme u dětí předčasně narozených nebo s infekcí, kde prudce stoupající hladina žlutého barviva může způsobit vážné zdravotní postižení. Přístroj umožnuje výrazně zkrátit dobu pobytu novorozeného dítěte na oddělení. Fototerapie, a pro ni typické modré světlo, rozbíjí žluté zabarvení v kůži na formu, která se nemusí zpracovávat v játrech a je vylučována ledvinami,“ vysvětluje pozitivní účinky přístroje primářka dětského a novorozeneckého oddělení Alena Holubová.

Pravidelná modernizace přístrojového vybavení, zvyšování kvality zdravotní péče a poskytovaných služeb patří mezi hlavní priority třebíčské nemocnice. „Velmi mě těší plánované rozšíření léčebné péče o ty nejmenší z nás a především urychlení jejich návratu do rodinného prostředí,“ oceňuje přínos fototerapie sama ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Město Třebíč pro nemocnici založilo v loňském roce veřejnou sbírku, která trvá do 23. října 2021. Peníze budou použity na zakoupení fototerapie. Pořizovací cena fototerapie je 150 tisíc korun. V současné době je na sbírkovém účtu necelých 80 tisíc. Podpořte naši nemocnici, která pomáhá nám všem. Každá částka je důležitá. Peníze můžete poslat na transparentní účet 123-1910080227/0100 nebo použijte QR kód pro jednodušší cestu. Děkujeme!


Závěrem malá statistika narozených dětí v Nemocnici Třebíč

Rok 2018 – celkem 1253, z toho 652 chlapců, 601 děvčat, 10 dvojčat.

Rok 2019 – celkem 1346, z toho 698 chlapců, 648 děvčat, 27 dvojčat.

Rok 2020 – celkem 1229, z toho 622 chlapců, 607 děvčat, 13 dvojčat.

V letošním roce se dosud narodilo 759 dětí.


Foto: Jitka Mácová


Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Nemocnice Třebíč

Třebíč - Druhou zářijovou sobotu zvedne třebíčská nemocnice svoje závory a po dlouhé době přivítá návštěvníky při Dni otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč. Zajímavostí bude komentovaná prohlídka nově postaveného Energocentra. Chybět nebude již tradiční kontrola tlaku, cholesterolu, glykemie a saturace krve. Zkontrolovat si můžete nechat magistrální tepny mozku nebo přeměřit nitrooční tlak.

Představíme vám naše poradny. Při trampotách s obezitou nesmíte minout bariatrickou či nutriční. Maminky dětí jistě ocení logopedickou a laktační. Rehabilitační oddělení si připravilo ukázku handlingu, tedy správného nošení a manipulaci s novorozenými dětmi.

Mastí a lámou se vám vlasy? Na diagnostiku vlasů můžete zavítat do nemocniční lékárny, kde také získáte 10% slevu na veškerý sortiment z volného prodeje.

Myslíme i na pány, mohou se zastavit na krevní test k posouzení rizika rakoviny prostaty.

A že také nevíte, jakou máte krevní skupinu? Váháte, zda se nechat vyšetřit na protilátky HIV? To všechno u nás 11. září najdete!

Dobrou náladu zajistí nemocniční klauni a těšit se můžete na prezentaci techniky třebíčských profesionálních hasičů, Policie ČR, městské policie, zdravotnické záchranné služby i české armády z 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou.


Těšíme se na Vás!


 Foto: Jakub Mertl


Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

 

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 1. 7. 2021 – Dětské a novorozenecké oddělení třebíčské nemocnice v zastoupení primářky Aleny Holubové právě převzalo od Nadace Křižovatka patnáct monitorů dechu Babysense 1 Pro, registrovaných u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka. Tyto monitory hlídají zástavu dechu, také bezdeší - takzvané apnoe pauzy a  jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží spustí alarm, aby přivolaly pomoc rodiče či zdravotníka, který může zavčas poskytnout dítěti první pomoc.

Monitor dechu detekuje pohyby dítěte a spouští akustický a vizuální alarm, pokud se dechová akce zpomalí nebo zastaví. Monitor dechu je v současné době jedinou účinnou pomůckou v boji proti syndromu náhlého úmrtí SIDS u dětí v období prvního roku jejich života.

Obnova monitorů dechu od Nadace Křižovatka se již stala dlouholetou tradicí, která započala navázáním spolupráce v roce 2008. „Velmi děkujeme Nadaci Křižovatka za dovybavení novorozeneckého oddělení patnácti kusy monitorů dechu Babysense 1 Pro. Naše nemocnice je nositelem titulu Baby Friendly Hospital (nemocnice přátelská dětem), tedy je pro nás důležité, aby maminka novorozence věděla, že dech jejího miminka je neustále monitorován a  pod  kontrolou. Vše souvisí se vším, klidná maminka znamená spokojené miminko a s tím spojený bezproblémový nástup laktace a plné bříško děťátka,“ komentuje převzetí monitorů ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová.

Na financování patnácti monitorů dechu se podílely společnosti POZEMSTAV TŘEBÍČ, „ZON“, I&C Energo a MARVAL PODLAHY.

 

Zleva: Marie Útlá (manažerka Nadace Křižovatka), Bc. Jitka Syslová (staniční sestra), MUDr. Alena Holubová (primářka), Kamila Číháková (vrchní sestra). Foto: Jitka Mácová


Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Nemocnice Třebíč

Třebíč, 24. 6. 2021 – Měsíc otevřené operační sály třebíčské nemocnice rozhodně nezahálí. Během čtvrtečního dopoledne proběhla pod taktovkou operatérů primáře chirurgického oddělení Jana Cagaše a lékaře Jiřího Jeřábka unikátní operace eTEP Rives-Stoppa. Jedná se o nový typ miniinvazivní (endoskopické) operace břišní kýly a diastázy (rozestupu) přímých břišních svalů.

Operace se zúčastnilo formou workshopu přímo na sále dalších devět lékařů, aby se novou operační metodu také naučili. Účast na operaci metodou eTEP Rives-Stoppa ocenili například páni primáři chirurgie Nemocnice Kroměříž a Vojenské nemocnice Brno, dorazili i lékaři z Nemocnice Havlíčkův Brod, Litomyšl, Havířov i Hranice.

A že se operatéři mají čím pochlubit! „Metoda eTEP Rives-Stoppa se celosvětově provádí teprve od roku 2016, v současnosti jsme jedno z mála středoevropských pracovišť, které tuto metodu používá. Výhodou je miniinvazivní přístup, tedy z několika malých zhruba jeden centimetr velkých vstupů jsme schopni reparovat kýlní defekty či diastázu a implantujeme rozsáhlou síťku bez nutnosti dlouhého dvaceti centimetrového řezu ve střední čáře, který je nutný při standardní otevřené operaci,“ vysvětluje výhody miniinvazivního přístupu primář Cagaš.

Pacientů s břišní kýlou i žen s poporodním rozestupem přímých břišních svalů se na Nemocnici Třebíč obrací velmi mnoho. „Jako žena velmi oceňuji, že naši chirurgové provádí tento typ operací s minimální jizvou, kratší dobou hospitalizace i pooperačního léčení,“ pochvaluje si novou operační metodu ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová.

Účast na operacích prostřednictvím workshopu přímo na operačním sále nebo při větším počtu zájemců přenosem on-line operace v reálném čase do edukačního sálu v přízemí budovy O2 se zřejmě stane běžnou skutečností v třebíčské nemocnici. „Jsme rádi, že se můžeme o svoje bohaté zkušenosti podělit i s ostatními kolegy v oboru,“ dodává lékař Jiří Jeřábek.

Foto: Jitka Mácová (fotogalerie z operace)


Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Nemocnice Třebíč

Třebíč - Do 8. ročníku dobrovolnické akce „Čas pro dobrou věc“ se zapojilo sedm zaměstnanců z nedaleké Jaderné elektrárny Dukovany a také trojice dobrovolníků z Klubu českých turistů Třebíč. Dobrovolníci se věnovali zkrášlení parku a místní zeleně. Přítomné ženy vyplely květinové záhony kolem budovy ředitelství a pánové se tentokrát věnovali údržbářským pracím v areálu třebíčské nemocnice. Sluníčko se v letošním ročníku schovávalo pod mrakem, což nahrávalo příjemné pracovní atmosféře mezi dobrovolníky.

Netradiční směna začala energetikům a turistům ve čtvrtek 24. června o půl osmé ráno a skončila ve čtyři odpoledne. Nemocnice připravila pracovní náplň, potřebné pomůcky, ale i občerstvení, včetně oběda. V deset hodin byla připravena malá svačinka v podobě koblihy s kávou a v jednu hodinu byla v nemocniční jídelně servírována špenátová polévka s řízkem Ondráš a zeleninovým salátem.

„Na dobrovolnické dny se pravidelně hlásí desítky dukovanských zaměstnanců. Jedná se o ideální propojení skutečné lidské pomoci s pomocí finanční, kterou elektrárna organizacím v regionu poskytuje. Utužování mezilidských vztahů je dalším vítaným benefitem celé akce,“ popisuje zapojení kolegů specialista komunikace JE Dukovany Jana Štefánková.

„Pomoci dobrovolníků s údržbou nemocničního areálu si velmi vážíme. Část řadových zaměstnanců údržby byla od března převedena do očkovacího centra Fórum a je to znát. Na různé drobné opravy nebo stěhování se čeká déle. Dobrovolníci zde odvedli velký kus práce a za to jim patří velký dík,“ oceňuje dobrovolnickou výpomoc zaměstnanců JE Dukovany, společnosti ČEZ a KČT Třebíč ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová.

 

Foto: Jitka Mácová


Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

 

Třebíčská nemocnice od května operuje na čtyřech nových sálech

Třebíč - Dlouho plánovaná přístavba budovy O2 v třebíčské nemocnici se konečně dočkala své realizace a od poloviny května se rozjela operativa na čtyřech zbrusu nových operačních sálech. Součástí je také zázemí pro zdravotnický personál, šatny, přípravny, v přízemí pak velká zasedací místnost. Nedílnou součástí čistých prostor je vzduchotechnika, jejichž strojovna byla architektonicky navržena do posledního třetího podlaží. Budova je situována v přední časti areálu a s mezinárodním označením „H“ (hospital) a modrým nápisem NEMOCNICE TŘEBÍČ se stala nepřehlédnutelnou dominantou.

Původní chirurgické operační sály byly postaveny společně s panelovou chirurgií v roce 1985. První významná rekonstrukce a modernizace probíhala od podzimu 1999 do léta roku 2000, po které bylo uvedeno do provozu osm operačních sálů včetně Centrální sterilizace. V současné době je v plném proudu generální oprava čtveřice stávajících operačních sálů umístěných v budově O1, která bude dokončena o letních prázdninách roku 2022, kdy v budovách O1 a O2 dojde ke sloučení provozu a budou tvořit jeden funkční celek.

„Velmi oceňuji, že se nám podařilo v takto náročném období dokončit velice moderní pracoviště v podobě přístavby nových operačních sálů. Spuštění zkušebního provozu proběhlo právě ve chvíli, kdy nám epidemiologická situace v souvislosti s onemocněním COVID-19 dovolila zahájit plánovanou operativu,“ kvituje načasování zahájení operativy a provozu sálů ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Celá stavba je vysloveně prošpikována nejmodernějším vybavením a technikou. Převratnou novinkou je například video management, který umožňuje zobrazení operačního pole při průběhu operace nebo video záznam z laparoskopických a artroskopických věží na centrálním i asistentském monitoru. Dále umožňuje zobrazení různých zobrazovacích metod a dat z nemocničního informačního systému v reálném čase na sálové obrazovce. Současně je také možný, za splnění legislativních předpokladů, online video přenos celé operace do edukačního sálu. „Těší mě, že se nám daří neustále modernizovat prostředí celé nemocnice a zkvalitňovat poskytovanou zdravotní péči našim pacientům,“ dodává ředitelka Tomášová.

Financování celé přístavby a rekonstrukce operačních sálů ve výši 417 miliónů korun zajišťuje Kraj Vysočina, zřizovatel třebíčské nemocnice. V současné době také probíhají dokončovací práce na rekonstrukci Energocentra a v průběhu dubna a května byl položen nový povrch silnice v úseku mezi budovami M2 a P.

 

GALERIE OPERAČNÍCH SÁLŮ


Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

 

 

 

 

 

 

 

První miminko roku 2021 se jmenuje Mikuláš

První miminko roku 2021 narozené v třebíčské nemocnici je Mikuláš Hausknecht z Hrotovic. Narodil se mamince Lucii 1. 1. 2021 v 1:26 hodin. Jeho míry: 3780 gramů a 52 cm.


Gratulujeme!



Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Třebíčskou nemocnici navštívil hejtman Kraje Vysočina

Třebíč – Při pátečním odpoledni 27. listopadu zavítal do třebíčské nemocnice hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Poděkoval prostřednictvím náměstků nemocnice zdravotnickému personálu za jejich náročnou práci, nezapomněl ani na vojáky z 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou, kteří v nemocnici pomáhají.

Hejtman si společně s vedením nemocnice prohlédl probíhající stavbu operačních sálů, které mají být dokončeny v létě příštího roku. „Zájem pana hejtmana o naši nemocnici nás velmi těší. Věříme, že budoucí spolupráce s ním a celým novým vedením Kraje Vysočina bude i nadále úspěšná,“ uvedla ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

 

 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

V centrální laboratoři třebíčské nemocnice provádějí PCR testy díky nově vybudované PCR laboratoři

Třebíč - Přes tisíc odebraných vzorků týdně, zahlcené laboratoře – taková byla situace v říjnu při špičce druhé vlny onemocnění COVID-19 v třebíčské nemocnici. Nasmlouvané laboratoře byly přetížené, na vyhodnocení testů se čekalo velmi dlouho. Řešením této nepříznivé situace se začala zabývat lékařka mikrobiologie centrální laboratoře Eliška Míšková. Nová PCR laboratoř vznikla v důsledku akutní potřeby navýšit počty testovaných pacientů.


Stávající PCR testování na COVID-19 provázely problémy. V čem spočívaly?

V naší laboratoři na mikrobiologii provádíme PCR vyšetření u vybraných patogenů, například u chřipky, už několik let. Máme k tomuto účelu propůjčen od jedné firmy přístroj, do kterého odebíráme reagencie. Je to úžasný přístroj, který je nenáročný na obsluhu, umí vyšetřovat jednotlivé vzorky a výsledek jsme schopni sdělit přibližně za hodinu. Jeho nevýhodou je vyšší cena vyšetření a nemožnost použít do tohoto přístroje jiné testovací kazety než ty, které jsou pro něj určeny.  

Určité problémy s použitím tohoto přístroje na detekci koronaviru nás provázejí už od začátku celé pandemie. Nejdříve několik týdnů trvalo, než firma začala vyrábět příslušné testovací soupravy v dostatečném množství, a později po několika málo měsících došlo k téměř úplnému výpadku těchto testů. Letos v září bylo již jasné, že potřebné dodávky v nejbližších měsících obnoveny nebudou a zároveň narůstal v celé České republice počet pozitivně testovaných lidí. Vzorky od pacientů z nemocnice musely být z velké většiny odváženy na vyšetření do jiných laboratoří a k výsledkům jsme se tak dostávali později, než bylo žádoucí. Docházelo postupně k velkému tlaku na izolační lůžka obsazená pacienty s podezřením na infekci COVID-19, kteří čekali na výsledek vyšetření. Navíc epidemiologická situace v naší zemi v té době nevěstila nic dobrého.

Pomalé testování bránilo operativnímu třídění pacientů na pozitivní a negativní. Šlo o čas. Jak složité bylo zajistit potřebné vybavení nové PCR laboratoře?

Hledali jsme společně s vedením nemocnice jiné možnosti, jak tento problém vyřešit. Po mnoha telefonátech s různými obchodními zástupci různých firem se podařila s jednou z nich domluvit zápůjčka dvou potřebných přístrojů tak, abychom mohli PCR provádět standardním způsobem. Zjednodušeně řečeno to znamená nejdříve ze vzorku vyizolovat RNA viru, k tomu je potřeba jeden z přístrojů, dále připravit z reagencií směs potřebnou pro PCR a oboje pak přidat do jamky v destičce, která se vloží do dalšího přístroje, ve kterém už může probíhat vlastní PCR. Na závěr zhodnotíme, jestli je nebo není ve vzorku přítomna nukleová kyselina koronaviru, přesněji jeho specifické geny.

Kromě těchto přístrojů jsme potřebovali vybavit laboratoř ještě dalšími menšími přístroji a spotřebiči, jako jsou třepačky, centrifugy, chladničky. Něco jsme použili ze stávajícího vybavení mikrobiologické laboratoře, něco bylo třeba dokoupit.

Co se ukázalo jako největší problém při zařizování laboratoře?

Jako poměrně velký problém se například ukázalo získat tzv. PCR box, což je takový ohraničený prostor, ve kterém se míchá reagenční směs pro PCR. Pouze jediná firma ho měla skladem. Když byl tento problém vyřešen, nebylo zase možné sehnat dostatečné množství některého spotřebního materiálu, například plastové špičky do pipet. Jedna firma mi sice dala něco do začátku, ale věděla jsem, že musím hledat další zdroje. Prakticky všichni dodavatelé mě odmítali s tím, že nic nemají a neví, kdy něco budou mít.

Jak jste to nakonec vyřešila?

Obrátila jsem se s prosbou o pomoc i na některé svoje kamarády mimo zdravotnictví a nakonec, řekla bych skoro zázrakem, se podařilo získat i tento nedostatkový materiál. Díky tomu a hlavně díky práci mnoha zaměstnanců z nemocnice, kteří se snažili vyhovět mým požadavkům opravdu co nejdříve, jsme mohli již koncem října začít s testováním pacientů i u nás v nemocnici.

Takže všechno dobře dopadlo a nic nebránilo v rozjezdu nové PCR laboratoře?

Aby to nebylo zase tak jednoduché, v době, kdy jsme začínali, byla polovina laborantek v pracovní neschopnosti. A jak známo, bez lidí to nejde. Díky obětavému nasazení mého mladšího kolegy bioanalytika jsme i tuto nepříjemnou situaci nakonec překonali. 

U kterých pacientů provádíte testy nejvíce?

V tuto chvíli se nám daří vyšetřovat PCR COVID-19 všechny vzorky přicházející z nemocnice a to v čase, který je pro zdravotníky přijatelný, aby byl zajištěn pokud možno plynulý provoz uvnitř zdravotnického zařízení. I když to, co si asi všichni teď nejvíce přejeme, je, aby už to brzy skončilo.   


Jak již bylo zmíněno, nová laboratoř vznikla za aktivní spolupráce a podpory vedení nemocnice. „PCR laboratoř pod vedením lékařky Míškové zajišťuje především testování suspektních hospitalizovaných pacientů, současně je však možné ji využít k testování suspektních zaměstnanců. Nyní jednáme o rozšíření testovacích kapacit i pro část testů z odběrového stanu,“ sdělila ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

 

Pozn.:

PCR (polymerázová řetězová reakce) je velmi zjednodušeně metoda, při které dochází ke zmnožení vybraných úseků nukleové kyseliny.

Reagencie (činidlo) je látka vyvolávající příslušnou chemickou reakci.



Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Třebíč - Coronavirová pandemie zasáhla Českou republiku plnou silou. Epidemiologická situace stále není ideální a zdravotnictví funguje na hranicích svých možností. A v této době přichází výzva prezidenta České lékařské komory Milana Kubka k lékařům pracujícím v zahraničí. Tou, která nezaváhala a okamžitě přijela doplnit lékařský tým Nemocnice Třebíč, je lékařka Ilona Jandová. Pracuje již 9 let ve fakultní nemocnici v německém Freiburgu. Do třebíčské nemocnice nastoupila po rychlé dohodě s vedením na oddělení nově zřízeného covidového pavilonu na dobu tří týdnů.

„V Německu se pandemii zatím daří držet na uzdě, o to víc mě znepokojoval vývoj v České republice. Konečný impuls pro nabídnutí mé pomoci byla podpora mých německých kolegů, kteří byli ochotni dočasně převzít moje pracovní povinnosti a samozřejmě podpora mé rodiny. I když vím, že moje podpora týmu třebíčské nemocnice je jen kapka v moři a nesrovnatelná s tím, jaké výkony zdravotníci nemocnice podávají, myslím si, že jakákoliv podpora je v současné době smysluplná. Já jako lékařka mohu pomoci v nemocnici, jiní mohou podpořit třebíčskou nemocnici finančně, ostatní už jen tím, že zabrání dalšímu šíření svým zodpovědným chováním,“ míní lékařka Ilona Jandová. „V Třebíči jsem se narodila a mám zde celou rodinu, za kterou tak pětkrát do roka jezdím. Nyní mi rodiče poskytli ubytování,“ dodává Jandová.

Pomoc lékařky vítá personál i vedení nemocnice. „Velmi si vážíme pomocné ruky, kterou nám paní doktorka Jandová nabídla. Svým příjezdem doplnila stav lékařů a ihned se zapojila do práce,“ komentuje pomoc lékařky ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Aktuální stav lékařského personálu

V současné době je v Nemocnici Třebíč 173 lékařů, z toho 16 je v pracovní neschopnosti z důvodů nákazy a 1 lékař v karanténě s pracovní neschopností.

Sbírka pro Nemocnici Třebíč

Na pomoc s financováním přístrojového vybavení, potřebného k léčbě pacientů v souvislosti s onemocněním COVID-19 byl zřízen městem Třebíč sbírkový účet, č. účtu 123-1910080227/0100.



 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


 

Armáda přijela pomáhat do Nemocnice Třebíč

Třebíč, 18. 11. 2020 – Do Nemocnice Třebíč přijelo v dopoledních hodinách 16 vojáků z 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou. Vojáci budou vypomáhat na covidových stanicích na pozicích sanitářů. K dispozici budou 14 dní.

Náplní jejich práce bude asistence při základní ošetřovatelské péči. „Převážná většina našich pacientů je ležící, tudíž je nutné dbát na pravidelné polohování a tím předcházení proleženinám,“ vysvětluje náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Mgr. Alena Hošková.

V současné době je v Nemocnici Třebíč 71 hospitalizovaných pacientů COVID-19 pozitivních, z toho je 8 připojeno na umělé plicní ventilaci. 42 zdravotníků je COVID-19 pozitivních v pracovní neschopnosti a 11 zaměstnanců v karanténě s pracovní neschopností.

„Manipulace s pacienty je fyzicky velmi náročná, proto velmi oceňujeme tuto pomoc, kdy ulevíme už tak unavenému personálu,“ dodává náměstkyně Hošková.

Ve středu 18. listopadu vojáci absolvují nutná školení bezpečnosti práce a požární ochrany, následně budou vybaveni ošacením. Vojákům bude zajištěno stravování a ubytování. Od čtvrtka 19. listopadu nastupují od šesti hodin ráno na první směnu. Pracovní den a jednotlivé činnosti vojáků budou určovat vrchní sestry podle aktuálních potřeb na odděleních.

 


Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Nemocnice potřebuje další přístroje a vybavení

Třebíč - Nemocnice Třebíč ve velmi krátké době zajistila pro oddělení ARO a JIP celkem 10 ks přístrojů AIRVO 2 Nasal High Flow (pořizovací cena 150.000,- Kč/ks). Tyto přístroje slouží k léčbě pacientů s výrazným zhoršením dechových funkcí při onemocnění COVID-19. Není nutná intubace, což je pro pacienty velmi komfortní a délka rekonvalescence po léčbě tímto přístrojem je výrazně nižší. Současně byly doobjednány k těmto přístrojům dva mikronebulizátory Aerogen Pro-X, které zajistí podávání léků přímo do plic (pořizovací cena cca 20.000,- Kč).

„Přístroje AIRVO nejsou jediné vybavení, které v souvislosti s pandemií musíme zakoupit. Nemocnice v rámci vybavení nové PCR laboratoře musela pořídit 2x kombinovanou chladničku pro laboratorní účely, která je vhodná k uchování reagencií (pořizovací cena 160.000,- Kč), laminární PCR box, třepačky a další vybavení pro novou PCR laboratoř. Odběrové místo na COVID-19 v nemocnici provede denně průměrně 205 stěrů, z toho 30 odběrů vyšetříme v naší laboratoři. Nezbytné je také pořízení přenosného ultrazvukového přístroje s lineární a kardiologickou sondou, který dokáže zajistit efektivně sonografická vyšetření covidových pacientů jak na příjmu, při vizitách, tak při konziliích na odděleních (pořizovací cena 175.000,- Kč). Pro infekční pacienty a jejich transport po nemocnici je také velmi nutný BIOVAK, který zamezí šíření infekce při transportu pacienta (pořizovací cena 140.000,- Kč),“ uvádí ty momentálně nejnákladnější potřebné položky vedoucí oddělení zdravotnické techniky Ing. Marek Handl. Mezi další vybavení pro standardní oddělení, které nyní musí zajistit zdravotní péči o pacienty COVID-19 pozitivní patří průtokoměry na podávání kyslíku, oxymetry ke sledování zdravotního stavu pacientů, dále také tonometry a EKG přístroje.

Pořizovací náklady tohoto vybavení jdou za nemocnicí. Velká část nákladů je také vynaložena na nákup osobních ochranných pomůcek. Operačních rukavic a respirátorů FFP3 má nemocnice v současné době nedostatek a je obtížné je vůbec někde nakoupit.

„Ráda bych vyjádřila svůj vděk a poděkovala všem našim dlouholetým partnerům, městu Třebíč, Nadaci ČEZ (JE Dukovany), společnostem Mann-Hummel a Huhtamaki, přátelům nemocnice a všem dárcům, kteří nás již finančně podpořili prostřednictvím darovacích smluv a sbírkového transparentního účtu či svoji pomoc právě přislíbili,“ děkuje ředitelka nemocnice Ing. Eva Tomášová.

Číslo sbírkového transparentního účtu je 123-1910080227/0100.



Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Urologie se dočkala nové laparoskopické věže

Třebíč – Nemocnice Třebíč zakoupila novou laparoskopickou věž pro urologii. Pořizovací cena laparoskopické věže včetně 2 flexibilních ureterorenoskopů je 2 417 648,97 Kč s DPH. Financování bylo zajištěno především z finančních darů, které poskytli významní dárci a partneři nemocnice. Na věž přispělo město Třebíč částkou 1.040.000,- Kč, Nadace ČEZ 500.000,- Kč, obec Rouchovany 100.000,- Kč, obec Dukovany 70.000,- Kč, město Náměšť nad Oslavou 50.000,- Kč, společnost TIPA Telekom 35.000,- Kč, městys Mohelno 10.000,- Kč a obec Nárameč 3.000,- Kč.

Součástí dodávky byly i 2 flexibilní ureterorenoskopy v pořizovací ceně 373 672,20 Kč s DPH. „Ureterorenoskop je flexibilní nástroj, který se zavádí přes močovod do močového měchýře a následně může až do ledvin a slouží k různým výkonům v močových cestách, ale především k řešení urolitiázy (přítomnosti kamenů v močových cestách). Pomocí flexibilního nástroje je buď kámen přímo odstraněn z močových cest, nebo v případě větší velikosti prvně rozdrcen, a poté vyjmuty jednotlivé fragmenty. Nemocnice k drcení kamenů používá kombinovaný lithotriptor (kombinuje ultrazvukové vlnění a rázové vlny) a také laser. V obou případech je sonda resp. laserové vlákno zaváděno právě ureterorenoskopem přímo ke kamenu,“ vysvětluje jejich funkci vedoucí oddělení zdravotnické techniky Ing. Marek Handl.

Laparoskopická věž byla vysoutěžena veřejnou zakázkou ve zjednodušeném podlimitním řízení. Vyhrála firma Olympus Czech Group, s.r.o., člen koncernu. Laparoskopická věž patří mezi základní vybavení operačních oborů a je využívána při velké části operačních miniinvazivních výkonů. Tyto výkony jsou velmi šetrné pro pacienta, zkracují délku hospitalizace i celkovou rekonvalescenci. Operační pole se díky laparoskopické věži stává pro operatéra velmi přehledné.

„Ráda bych poděkovala městu Třebíč, Nadaci ČEZ a všem ostatním dárcům, kteří nás dlouhodobě podporují a záleží jim na kvalitě zdravotnické péče, která se dostává místním občanům,“ děkuje ředitelka nemocnice Ing. Eva Tomášová.



Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Epidemiologická situace v Nemocnici Třebíč

Třebíč, 23. 10. 2020 - Stejně jako celá ČR, tak i okres Třebíč se nachází v situaci, kdy musíme čelit pandemii COVID-19. Nemocnice Třebíč se na tuto situaci systematicky připravovala. Byl aktivizován pandemický plán, pravidelně se schází krizový štáb. Monitoruje se aktuální stav v nemocnici a ihned je na daný stav reagováno.     

V nemocnici bylo rozšířeno poskytování péče infekčního oddělení. Na klasickém infekčním a nyní i kožním oddělení jsou léčeni COVID-19 pozitivní pacienti. Oddělení plicní (TRN) slouží jako třídící oddělení pro suspektní pacienty přijaté s potížemi interního charakteru, kteří mají příznaky onemocnění COVID-19. Těmto hospitalizovaným pacientům je proveden test PCR a po zjištění výsledku jsou nemocní s pozitivním výsledkem přeloženi na zmíněná infekční oddělení. Pacienti s negativním testem jsou přeloženi na rehabilitační oddělení, které tedy nyní slouží k léčení pacientů interních oborů (potíže plicního, kožního původu apod.), kteří jsou zde izolovaní od „kovidových“ nemocných. Obdobným způsobem funguje třídění na oddělení spojeného lůžkového fondu (SLF) v budově C, avšak pro pacienty s potížemi chirurgického původu (chirurgie, ortopedie, urologie, ORL apod.), kteří mají příznaky COVID-19. O nemocné s pozitivním testem těchto oborů pečuje vyčleněný zdravotnický personál na témže podlaží (dříve SLF a chirurgie 2). Pacienti s negativním výsledkem testu jsou léčeni o poschodí výše, kde jsou hospitalizováni i pacienti nesuspektní (modré podlaží, dříve ortopedie a chirurgie 3). Oddělení ARO pečuje o pacienty s COVID-19, kteří mají těžký průběh nemoci a potřebují intenzivní péči či umělou plicní ventilaci. Interní a neurologické oddělení hospitalizuje nesuspektní pacienty všech konzervativních oborů. Dětské, novorozenecké a gynekologicko-porodnické oddělní řeší izolace pacientů COVID-19 pozitivních na vlastních lůžkách.

Od pondělí 19. 10. 2020 jsou uzavřeny odborné ambulance. Ošetření akutních pacientů je zajištěno také v ambulantním provozu.

Ke dnešnímu dni máme hospitalizovaných 72 pacientů s onemocněním COVID-19. Z toho jsou 4 pacienti, jejichž stav vyžaduje intenzivní péči a z nich pouze 1, který je napojen na umělou plicní ventilaci.

Prosíme všechny spoluobčany, aby do nemocnice přicházeli pouze v případě, kdy jejich zdravotní stav nemůže být řešen cestou praktického lékaře, a mají akutní potíže. Personálně to zatím Nemocnice Třebíč zvládá, ale je třeba prvotně zajistit péči u pacientů, kteří ji skutečně potřebují. Respektujme se vzájemně, ať společně zvládneme a překonáme tuto krizi.

Děkujeme.




 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


1000. miminko roku 2020

TřebíčDobrých zpráv není nikdy dost! S velikou radostí oznamujeme, že se v pátek 16. října narodilo v třebíčské nemocnici 1000. miminko roku 2020. Stal se jím chlapeček, který se hlasitě hlásí k světu a jmenuje se Jakoubek Matoušek s mírami 52 cm a 3660 gramů.

 

Mamince a tatínkovi gratulujeme a Jakoubkovi přejeme hlavně pevné zdraví.



Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz



Nemocnice Třebíč

Třebíč, 9. 10. 2020 - V Nemocnici Třebíč se výrazně zvýšil počet pacientů COVID-19 pozitivních. Celkem je v nemocnici 46 pozitivních pacientů a 29 pozitivních zaměstnanců. Z toho v LDN v Moravských Budějovicích je 32 pozitivních pacientů, 16 pozitivních zaměstnanců a jeden, u kterého bude proveden opakovaný test.

Nemocnice postupuje podle pandemického plánu. Péči o pacienty COVID-19 pozitivní zajišťuje infekční a nově i plicní oddělení a LDN v Moravských Budějovicích. Pacienti, jejichž stav vyžaduje oxygenaci či umělou plicní ventilaci, jsou umístěni na ARO. Došlo k omezování plánované operativy na ortopedickém, urologickém, gynekologickém, ORL a očním oddělení. Ukončen byl provoz jednodenní chirurgie. K částečnému omezení provozu dochází také na rehabilitačním oddělení, kde jsou hospitalizováni necovidoví pacienti interních i chirurgických oborů.

„Máme velmi kritický nedostatek ošetřovatelského personálu – zdravotních sester a sanitářů,“ s obavami komentuje vzniklou situaci ředitelka nemocnice Ing. Eva Tomášová.



Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


PKS stavby a.s. darovala nemocnici nástrojové síto

Třebíč – Nemocnice Třebíč převzala věcný dar od společnosti PKS stavby - nástrojové síto pro laparoskopickou operativu v celkové pořizovací hodnotě 282 409,16 Kč včetně DPH.

Jedná se o instrumentárium pro laparoskopické operace splňující požadavky pro využití v miniinvazivní chirurgii, například skalpel, monopolární elektroda, klipovač, chirurgické nůžky, jehelce, úchopové kleště, obturátor, trokar, chirurgická pinseta, svorka na roušky, stojanový set nebo kontejnerová vana s víkem. Všechny tyto nástroje jsou součástí základního vybavení centrálních operačních sálů. Za firmu B. Braun Medical s.r.o. nástroje předal pan Václav Novotný.

Opakovanou sterilizací a používáním dochází k postupnému opotřebení, degradaci nástrojů a je třeba je postupně obměňovat, aby se zajistila vysoká kvalita operačního vybavení a nedošlo ke kontaminaci nástrojů vlivem povrchových defektů.

„Pořízením nových nástrojů a navýšením jejich počtu došlo ke zkrácení prodlev mezi operacemi z důvodu nezbytné sterilizace těchto nástrojů. Ruku v ruce s tím současně dochází k navýšení výkonnosti a zkrácení čekacích dob na potřebné výkony,“ komentuje předání věcného daru ve formě nových nástrojů vrchní sestra centrálních operačních sálů Mgr. Magda Klusáčková.

Nemocnice Třebíč velmi děkuje společnosti PKS stavby za věcný dar i dlouhodobou spolupráci.

 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

První žaludeční bypass provedený v Třebíči týmem primáře Cagaše

Třebíč - V úterý 8. 9. 2020 byl proveden první operační žaludeční bypass na třebíčské chirurgii. Pacientku operoval tým lékařů ve složení MUDr. Jiří Jeřábek, Ph.D. a MUDr. Tomáš Svoboda pod vedením primáře chirurgického oddělení MUDr. Jana Cagaše. Po operaci pacientka do jednoho měsíce výrazně zhubne a současně dojde ke zlepšení cukrovky.

Gastrický bypass je jednou z metod metabolické chirurgie. Dříve byla hlavní indikací obezita, neboť po operaci docházelo k poměrně razantnímu hubnutí. V poslední době se však jako hlavní benefit tohoto výkonu ukazuje dramatické zlepšení metabolického syndromu a především cukrovky.

„Metoda má více variant a na našem pracovišti provádíme tzv. omega loop gastric bypass (OLGB). Výkon spočívá ve vytvoření žaludečního váčku, který je posléze napojen na tenké střevo tak, aby bylo z pasáže vyřazeno celkem 1,5 metru jeho resorpční délky. Efekt výkonu je velmi rychlý a již do měsíce dochází k významné redukci dávek antidiabetik i inzulinu,“ pochvaluje si účinnost zákroku primář Cagaš.

Doba hospitalizace při nekomplikovaném průběhu činí cca 5 dní po operaci, z toho jeden operační den na jednotce intenzivní péče. Výkon je plně hrazen zdravotní pojišťovnou po splnění indikačních kritérií, pacient musí být ve věku 18 - 60 let, BMI nad 35, přítomnost diabetu II. typu a všech medicínských podmínek.  „Vzhledem k efektu na diabetes II. typu je zřejmé, že je pro zdravotní pojišťovny výhodnější proplatit daný operační výkon, než doživotně každému diabetikovi hradit antidiabetika a inzulin,“ dodává primář Cagaš.

První pacientkou, která podstoupila tento operační zákrok v třebíčské nemocnici je Ing. Jana Gálová z Brna, ve čtvrtek 17. 9. 2020 proběhla závěrečná kontrola jejího zdravotního stavu a byla popuštěna do domácího léčení.

Zájemci o tento výkon se mohou objednat do chirurgické ambulance na tel. čísle 568 809 780 za MUDr. Cagašem nebo MUDr. Jeřábkem ke konzultaci či případnému vyšetření.



Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

 


V září otevíráme paliativní ambulanci

Třebíč – Od 1. září 2020 Nemocnice Třebíč otevírá novou ambulanci Paliativní medicíny. Ambulance nabídne podporu specialistů v paliativní medicíně a léčbě chronické bolesti zastoupených primářem Ladislavem Kabelkou a panem doktorem Zdeňkem Heřmánkem, dále podporu psychologa a sociálních pracovníků. Umožní koordinaci komplexní péče a podporu života v závažné nemoci.

„Nově otevřená ambulance je určena pacientům, nejlépe s doprovodem svých blízkých i ke konzultaci rodinám pacientů s nevyléčitelným, chronickým onemocněním. Současně bude sloužit k nastavení další péče při propouštění z oddělení akutní péče či následné péče. Návštěva v ambulanci bude probíhat na základně indikace ošetřujícího praktického lékaře či specialisty,“ vysvětluje činnost ambulance primář Kabelka. 

Objednání bude možné v systému e-ambulance, obdobně jako u ostatních ambulancí nemocnice. Je možné také kontaktovat Bc. Evu Hanákovou, koordinátorku nemocničního konziliárního týmu paliativní medicíny. Ambulance se nachází v budově U a v počátečním režimu bude otevřena každé úterý od 11.00 do 15.00 hodin.


 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Rozvěrač u operace nahradí jednoho asistenta

Třebíč, 27. 8. 2020 – Operační instrumentárium Nemocnice Třebíč se rozšířilo o další přístroj, kterým je rozvěrač Sattler, jehož pořizovací cena je 375 925,- Kč. Rozvěrač je systém upínacích háků a elevatorií určených pro operace TEP kyčelního a kolenního kloubu. Slouží k plné podpoře operatéra během celé operace. Předností rozvěrače je blesková instalace, nastavení, jednoduchá obsluha a rychlá přestavba, díky čemuž operatér získává volný prostor pro ideální přístup k pacientovi. „Použitím rozvěrače dochází ke zlepšení přehledu v operačním poli a současně nahradí jednoho asistenta při operaci. Je to pro nás zásadní a nepostradatelný zdravotnický prostředek, který plně podpoří celý operační tým v průběhu operace a to od řezu až po šití,“ chválí si nového pomocníka primář ortopedického oddělení MUDr. Jiří Šajnar.

Rozvěrač Sattler byl zakoupen také díky finanční podpoře společností MANN + HUMMEL (CZ) v.o.s. a MANN + HUMMEL Service s.r.o., kterým za jejich dlouholetou podporu velmi děkujeme.


Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Nutriční poradenství v Nemocnici Třebíč

Třebíč, 27. 8. 2020 - Kvalifikovaní nutriční terapeuti Nemocnice Třebíč nabízejí individuální poradenství v oblasti výživy pro hospitalizované, ale i pro ambulantní pacienty v rámci nutriční poradny. Věnují se preventivní výživě v boji proti obezitě, cukrovce, vysokému krevnímu tlaku či nádorovému onemocnění. Zaměřují se na léčebnou výživu při onemocněních vyžadujících dietní omezení. Provádějí předoperační zhodnocení výživového stavu a nutriční přípravu a přesně nastaví podpůrnou výživu při onkologických i jiných onemocněních způsobujících poruchy příjmu potravy.

Nutriční poradenství se převážně zaměřuje na poradenství u onemocnění zažívacího traktu a ledvin a u metabolických onemocnění, kde se soustředí na úpravu stravovacích a pohybových návyků při redukci hmotnosti, cukrovce a zvýšených hladinách tuků v krvi.

Co čeká pacienta v rámci konzultace?

Nutriční terapeut provede odborné vyšetření výživového stavu a zhodnotí jeho stravovací a pohybové zvyklosti, změří složení těla bioimpedanční metodou, doporučí energetickou a biologickou potřebu a společně s pacientem sestaví individuální nutriční plán přesně podle jeho potřeb. Terapeut v případě potřeby také spolupracuje s lékařem nutricionistou z nutriční ambulance.

Objednání na konzultace nutričního stavu a potřeb pacienta je možné u Mgr. Zdeňky Bartošové na telefonním čísle 568 809 382, v případě hrazení konzultací pojišťovnou je nutné mít žádanku od lékaře. Cena první návštěvy je 300,- Kč, každá další návštěva 140,- Kč. Nutriční poradnu naleznete v přízemí budovy U.

V současné době ve spolupráci s Oblastní charitou Třebíč probíhají v Domovech s pečovatelskou službou Vltavínská, Myslbekova, Koutkova a Fr. Hrubína velmi oblíbené preventivní přednášky na téma Zdravá výživa v seniorském věku. „Naše přednášky zvyšují informovanost seniorů o správném stravování, přináší nové inspirace, zpestření jídelníčku a stávají se krásnou společenskou událostí pro obyvatele těchto domovů,“ uvádí nutriční terapeutka Zdeňka Bartošová.

 

 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč - ZRUŠENO

Třebíč, 20. 8. 2020 – Na základě rozhodnutí vedení Nemocnice Třebíč v souvislosti s epidemiologickou situací (COVID-19) v regionu se každoročně pořádaná akce Den otevřených dveří a prevence dne 5. září 2020 neuskuteční. „Velice nás to mrzí, vše bylo připraveno, pestrá škála vyšetření pro veřejnost, prezentace integrovaných záchranných složek, nově i se zástupci armády ČR. Nezapomněli jsme ani na děti, pro které byl připraven zajímavý doprovodný program. Avšak ochrana zdraví našich pacientů i personálu je absolutní prioritou,“ komentuje zrušení plánované akce ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová.


 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Nemocnice Třebíč

Třebíč, 19. 8. 2020 - V budově U Nemocnice Třebíč u zadního schodiště probíhá výměna osobního a nákladního výtahu. Celá rekonstrukce zahrnuje kompletní přestrojení výtahové šachty, výměnu pohonu, kabiny výtahu a dále výměnu dveří výtahů ve všech patrech. Výše uvedené práce budou prováděny za plného provozu nemocnice, nicméně oddělení umístěná v budově U budou částečně omezena hlukem a zvýšenou prašností. Práce na výměně výtahů budou trvat 1 – 2 měsíce. Následně po dokončení prací bude probíhat i výměna obou předních výtahů. Stavební práce provádí firma ELLIN s.r.o., financování zajistil Kraj Vysočina.


Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Primář třebíčské chirurgie provádí unikátní operace

Třebíč – dne 27. 7. 2020 proběhla úspěšně kontrola pacienta pana Michala Pavelce z Jaroměřic nad Rokytnou, který byl operován pro rakovinu tlustého střeva v jaterním ohbí tlustého střeva. Unikátní miniinvazivní zákrok – laparoskopickou pravostrannou hemikoletomii s intrakorporální anastomozou, která je chirurgickým odstraněním pravé poloviny tlustého střeva spolu s červovitým přívěskem a koncovou částí tenkého střeva, provedl primář chirurgického oddělení Nemocnice Třebíč MUDr. Jan Cagaš.

V případě, kdy je cílem odstranění nádorového onemocnění tlustého střeva je nutné spolu se samotným střevem odstranit i spádové lymfatické cévy a uzliny. „Aby byl výkon onkologicky dostatečný, je třeba podvázat cévní stopky dostatečně centrálně tak, aby byla jistota, že všechny potenciální uzlinové metastázy jsou odstraněny. Po samotném odstranění výše uvedených útrob je nezbytné spojit koncovou část tenkého a tlustého střeva tak, aby trávenina mohla bez přerušení doputovat až ke konečníku a aby nebylo např. nutné konstruovat stomii (střevní vývod). Sešití střeva lze dvěma způsoby, buď ručně nebo pomocí speciálního šicího náčiní, tzv. stapleru. V našem případě jsme zvolili staplerovou metodu, navíc vše bez nutnosti větší jizvy v nadbřišku a s nižší pravděpodobností pooperačního vzniku kýly,“ vysvětluje průběh operace primář Cagaš.

Celý výkon proběhl laparoskopicky i se sešitím tenkého a tlustého střeva k sobě včetně laparoskopického přešití otvoru ve střevě pro zavedení stapleru. Pouze odstranění orgánu s nádorem bylo provedeno krátkým řezem nad stydkou sponou s dobrým kosmetickým efektem. Avšak tato drobná jizva se schová ve spodním prádle. Pan Pavelec odchází bez komplikací, břicho klidné, stravu toleruje, celkově v dobrém stavu a je propuštěn do domácího léčení.

 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Nemocnice Třebíč

Třebíč - Nemocnice Třebíč díky dotačnímu projektu města Jaroměřice nad Rokytnou Osobní ochranné prostředky pro Nemocnici Třebíč, příspěvkovou organizaci, nakoupila od společnosti ALTREVA spol. s r. o. klíčové osobní ochranné prostředky pro zdravotníky. Z dotačního příspěvku ve výši 50 000,- Kč bylo nakoupeno 500 ks jednorázových plášťů a 1000 ks ústních roušek. Zajištění dostatečného množství ochranných pracovních prostředků pro ochranu personálu, především zdravotnických pracovníků, napomáhá k výraznému snížení rizika přenosu nákazy.Ochranné prostředky zajišťují ochranu zdraví a bezpečnost, brání přenosu onemocnění mezi pacienty a zaměstnanci a umožňují personálu poskytovat potřebné zdravotnické služby.

 

Městu Jaroměřice nad Rokytnou děkujeme!

 

 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Nemocnice Třebíč

Třebíč – Nadace ČEZ v uplynulém COVID období významně finančně podpořila Nemocnici Třebíč. Jednou z pomocí bylo financování projektu - Osobní ochranné prostředky ve výši 50 000,- Kč. Nadační příspěvek byl využit na nákup šitých roušek od firmy Altreva.

O finanční prostředky bylo požádáno na zajištění dostatečného množství osobních ochranných prostředků pro ochranu zdravotnických pracovníků, u kterých bylo zvýšené riziko přenosu nákazy. Ochranné prostředky zajišťují ochranu zdraví a bezpečnost, brání přenosu onemocnění mezi pacienty a zaměstnanci a umožňují, aby personál mohl poskytovat potřebné zdravotnické služby.

Dalším financovaným projektem byl nadační příspěvek na pořízení laparoskopické věže ve výši 500 000,- Kč. Stávající laparoskopická věž je již zastaralá a výrazně opotřebovaná. Laparoskopická věž patří mezi základní vybavení operačních oborů a je využívána při velké části operačních výkonů. Tyto výkony jsou pro pacienta šetrnější a snižují délku hospitalizace a rekonvalescence. Zásadním přínosem nové laparoskopické věže bude mnohem kvalitnější a detailnější zobrazení. Pro operatéra tak bude operační pole přehlednější, dojde k omezení rizika nežádoucích komplikací. Pořízení laparoskopické věže přispěje k navýšení výkonnosti, zkrácení čekacích dob a ke zvýšení dostupnosti a kvality zdravotní péče pacientů z regionu.


Nadaci ČEZ a JE Dukovany velmi děkujeme za dlouhodobou podporu.



Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Nemocnice Třebíč

Třebíč – Obec Petrůvky dne 24. června 2020 darovala anesteziologicko-resuscitačnímu oddělení (ARO) Nemocnice Třebíč nový přístroj AIRVO 2. Přístroj převzala primářka MUDr. Edita Langrová za účasti ředitelky nemocnice Ing. Evy Tomášové od starosty obce Ing. Jaroslava Novotného.

AIRVO 2 je zvláštní typ přístroje, který využívá vysoké průtoky předehřátého zvlhčeného kyslíku podávaného převážně nosní kanylou tzv. NHF (Nasal High Flow) ke zlepšení výměny plynů u spontánně dýchajícího pacienta. „Tento systém terapie je pacienty velmi dobře snášen, mnohem lépe než jiné typy neinvazivní ventilace např. maskou. Laicky řečeno přístroj ulehčí spontánní dýchání a přitom zajistí dostatečné okysličení a pacient se tak může zlepšit bez nutnosti ho připojit na klasickou ventilaci,“ vysvětluje primářka MUDr. Edita Langrová.

Indikovaným nasazením tohoto zařízení je možné optimalizovat spontánní dýchání pacienta a tak předejít nebo i vyloučit nutnost zavedení umělé plicní ventilace. Přístroj nevyžaduje zvýšené dechové úsilí ani jinou zátěž pacienta. Je to moderní metoda, která dokáže oddálit nebo zcela vyeliminovat intubaci a zavedení umělé plicní ventilace. Může také pomáhat při převádění pacienta z umělé plicní ventilace na spontánní dýchání. Díky vysokým průtokům kyslíku do plic dochází ke zmenšení anatomického mrtvého prostoru, dochází ke zvětšení kapacity plic na konci výdechu, ke snížení dechové frekvence a k prohloubení dechů. Přístroj tak umožní zmírnění dechové práce pacienta a zlepšení uvolňování sekretu z dýchacích cest. 


Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Nemocnice Třebíč

Třebíč - Nemocnice Třebíč díky dotačnímu projektu Zdravotnické prostředky pro ortopedickou operativu rozšířila svoje instrumentárium o nový nástroj - oscilační pilu. Tento projekt byl uskutečněn s podporou města Jaroměřice nad Rokytnou. Jedná se o oscilační pilu zakoupenou od společnosti Johnson & Johnson, s.r.o. v celkové hodnotě 121 445,28 Kč. Tato bateriová pila představuje vyšší komfort pro operatéra a to zejména ve snadnější manipulaci s pilou oproti starším vzduchovým nástrojům, které musely být napojeny tlakovou hadicí na stlačený vzduch. „Stávající oscilační pila je denně plně vytížena, využívá se pro většinu ortopedických operačních výkonů. Pořízení tohoto nového zdravotnického prostředku umožní navýšení operativy, a to díky zkrácení prodlevy způsobené sterilizací nástroje. Navíc v případě poruchy jedné z oscilačních pil nemusí být ukončen operační program,“ vysvětluje vedoucí oddělení zdravotnické techniky Marek Handl.

 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz

Nemocnice Třebíč

Třebíč - Novým primářem chirurgického oddělení Nemocnice Třebíč se od června stal nově nastupující lékař MUDr. Jan Cagaš. „Nabídku vést chirurgii v nemocnici Třebíč jsem přijal, protože mě oslovila vůle vedení nemocnice tento obor výrazně rozvíjet. V předchozí době jsem spolu s kolegou Jeřábkem, který mě bude zastupovat, pracoval ve I. ChK FNUSA  a v nemocnici SurGal, kde jsem vykonával funkci primáře chirurgie. Mojí snahou a vizí je etablovat v Nemocnici Třebíč miniinvazivní laparoskopickou chirurgii, zahrnující výkony na tlustém střevě, metabolickou chirurgii včetně tubulizací žaludku a gastrický bypass. Věřím, že při úspěšném splnění této vize z tohoto bude profitovat nejen nemocnice, ale hlavně pacienti z okolí," popsal svoje pracovní plány do budoucna primář Cagaš. Výraznou posilou chirurgického týmu se stal také MUDr. Jiří Jeřábek, Ph.D., který se specializuje na všeobecnou chirurgii v plném rozsahu se zaměřením na miniinvazivní techniky. Operuje laparoskopicky celé spektrum diagnóz - od operace žlučníku, slepého střeva, kýly, po kolorektální operace, operace žaludku, operace sleziny, nadledvin a ledvin. Použijeme-li opět slova pana primáře, pevně věříme, že pacienti rozšíření nabídky laparoskopických operací přivítají a chirurgie se stane výkladní skříní třebíčské nemocnice.


Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Nemocnice Třebíč

Třebíč - Nemocnice Třebíč od 25. 5. 2020 povoluje návštěvy pacientů hospitalizovaných minimálně 5 dnů - ve středu od 1500 do 1700 hodin a v neděli od 1400 do 1600 hodin. U oddělení ARO, JIP, LDN budou návštěvy povoleny individuálně dle domluvy s ošetřujícím lékařem. Čas návštěvy je maximálně 30 minut. Návštěva bude povinna vyplnit Čestné prohlášení, ve kterém potvrdí, že nemá příznaky onemocnění COVID-19. Hospitalizovaný pacient nesmí mít v jeden den více než jednu návštěvu. Pacienta může navštívit maximálně jedna dospělá osoba a případně jeden doprovod této osoby. Návštěvy u osoby v terminálním stavu budou umožněny kdykoliv, vždy však po domluvě s ošetřujícím lékařem.

Cílem povolení návštěv je zvýšení psychického a sociálního komfortu pacientů, avšak v  případě, že navštěvující osoba bude mít zvýšenou tělesnou teplotu nad 37° C, či jiný známý příznak onemocnění COVID-19, návštěva pacienta nebude umožněna a to z důvodu ochrany zdraví pacienta i personálu nemocnice.

Čestné prohlášení a více informací naleznete na webových stránkách Nemocnice Třebíč v aktualitách.

 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Nemocnice Třebíč

Třebíč - Od pondělí 27. 4. 2020 bude v důsledku započetí výstavby a rekonstrukce operačních sálů v Nemocnici Třebíč změněn průjezd vozidel areálem.

Vjezd do nemocnice bude bývalou přední vrátnicí z ulice Bráfova kaštanovou alejí kolem červeného triážního stanu. Výjezd, po zaplacení parkovného, bude za budovou N zadní vrátnicí na ulici Sportovní. Uvedená změna bude po celou dobu výstavby 2020 – 2022. Vjezd a výjezd od urgentního příjmu zůstává nezměněn.

Rovněž je nutné dbát zvýšené opatrnosti při průjezdu nemocnicí a dodržovat maximální povolenou rychlost a být ohleduplný k chodcům pohybujícím se po areálu. Parkování v nemocnici bude z důvodů výstavby kapacitně značně omezené.


 

Jitka Mácová - tisková mluvčí
Nemocnice Třebíč
e-mail: jmacova02@nem-tr.cz


Nemocnice Třebíč

Třebíč - V návaznosti na mimořádná opatření vlády dochází od 22. 4. 2020 v Nemocnici Třebíč k rozšíření ambulantních provozů a plánované operativy – v případě nezhoršení epidemiologické situace v ČR. 

K rozšíření provozu ambulancí dochází za daných podmínek. Určení počtu pacientů na ordinační dobu je v kompetenci lékaře. Doprovod je pokud možno maximálně jedna osoba. Nutné dodržení rozestupů v čekárnách. Respektování objednacích časů. Použití ochranných prostředků – roušky.

V plánu je postupné rozšiřování operativy od akutních výkonů až k dlouhodobě plánovaným operacím. Plánovaný termín operace a předcházející termín předoperačního vyšetření sdělí telefonicky zaměstnanci příslušného operačního oboru.

Pacienti v karanténě či s COVID+  mohou vstupovat do nemocnice pouze po předchozí telefonické komunikaci.

 

 

Jitka Mácová - tisková mluvčí
Nemocnice Třebíč
e-mail: jmacova02@nem-tr.cz
Nemocnice Třebíč

Třebíč – Nemocnice Třebíč zakoupila z darů od partnerů ultrazvuku pro neurologické oddělení. Nový ultrazvukový přístroj značky Philips Affinity 50 využívá třebíčská nemocnice od první poloviny prosince. Ultrazvukový přístroj je dnes pro neurologii základní vyšetřovací modalita, zajišťuje diagnostiku tepen v mozku, a to jak v akutních, tak i v chronických fázích. Doposud neurologie využívala velmi vytížený přístroj na kardiologické ambulanci, což neumožňovalo zajištění akutních vyšetření ani dostatečně pokrýt kapacitu požadovaných vyšetření.

 

Nemocnice Třebíč

Třebíč – Poslední letošní přednáška z oblíbeného cyklu „Nebojte se zeptat lékaře,“ která probíhá v rámci mezinárodního Projektu Zdravé město Třebíč, proběhla ve čtvrtek 28. listopadu od 16:30 do 18:00 hodin v příjemném prostředí hudebního sálu oddělení městské knihovny. Na téma „Tajemství krve“ si přichystaly zajímavou přednášku MUDr. Alena Havlíčková a MUDr. Martina Tomášová z hematologické ambulance Nemocnice Třebíč.