Plicní
Umístění: Purkyňovo nám. 133/2 / budova M - IV. nadzemní podlaží
Od 6. 1. 2025 změna umístění lůžek plicního oddělení: budova U, II. nadzemní podlaží/interna A.
Obor tuberkulóza a respirační nemoci (TRN), pneumologie a ftizeologie je základním specializačním lékařským oborem zabývajícím se komplexně problematikou chorob dýchacího ústrojí a tuberkulózy.
Plicní oddělení (TRN)najdete v areálu nemocnice ve čtvrtém podlaží pavilonu M, které disponuje 24 lůžky. Z toho 18 lůžek je vyhrazeno pro akutní péči, 6 lůžek pro spánkovou laboratoř.Na TRN oddělení jsou přijímáni pacienti na doporučení praktických a odborných lékařů či cestou RZP.
Předmětem oboru je vyhledávání, prevence, epidemiologie, diagnostika, diferenciální diagnostika, léčba, dispenzarizace, rehabilitace, posudková činnost, výzkum chorob dýchacího ústrojí včetně tuberkulózy (TBC) všech lokalizací (plicní i mimoplicní formy), nádorů dolních dýchacích cest, plic, pleury, mediastina, hrudní stěny a bránice a pregraduální i postgraduální výuka v oboru. Integrální součástí náplně oboru je i radiodiagnostika chorob dýchacího ústrojí (skiagrafie, skiaskopie, tomografie).
Cílem oboru je komplexní zvládnutí problematiky výše uvedených chorob, které by přispělo ke zlepšení a upevnění zdravotního stavu obyvatelstva České republiky.
Spánková laboratoř (video)
Předmětem spánkové laboratoře je léčba syndromu spánkové apnoe.
Spánková apnoe je zástava dýchání během spánku déle než na 10 sekund. Prvotním impulsem vyšetření bývá nejčastěji nespokojenost ložnicového partnera s hlasitým chrápáním. Socioekonomické důsledky (únava, nevýkonnost, usínání, špatná nálada) a zdravotní důsledky (kardiovaskulární riziko) předurčují onemocnění k bezodkladnému řešení.
Jaké má příčiny a důsledky?
Zástava může mít příčinu buď obstrukční, kdy dochází k uzavření dýchacích cest nebo centrální, která je způsobena postižením mozkové činnosti. V obou případech postižená osoba přestává během spánku dýchat, následuje probuzení a obnovení dechové činnosti (většinou to nemocný sám ani nezaznamená). To se stává několikrát během každé hodiny spánku. Výsledek je usínání a celodenní únava. Hlavním důvodem, proč musí být SAS léčen, je však jeho příčinný stav k rozvoji vysokého tlaku a onemocnění srdce a cév (včetně cévních mozkových příhod)!!!
Jak se tedy léčí?
Podle počtu apnoických pauz připadá nejčastěji u lehčích případů v úvahu léčba chirurgická - zkrácení měkkého patra. U těžších případů je suverénní metodou léčba pomocí kontinuálního přetlaku v dýchacích cestách (CPAP) - pomocí přístroje a nosní masky je v dýchacích cestách vytvářen přetlak, v jehož důsledku nedochází k jejich uzávěru. Pacient se dobře vyspí a po celý den je bez dříve udávaných příznaků. Léčba je dobře tolerována i přes mnohdy prvotní negativní reakce pacienta.
A co vás čeká v naší spánkové laboratoři?
Hospitalizace trvá minimálně 3 dny.
1. NOC se natáčí PORTI: Pacientovi se zapne hrudní pás, který snímá pohyby hrudníku a polohu těla. Na nos dostane kyslíkové brýle, které snímají průtok vzduchu a chrápání. A na prst se přiloží klapka, která snímá saturaci (okysličení) hemoglobinem a tepovou frekvenci.
2. NOC se monitoruje PORTI v kombinaci s Auto CPAP ke sledování tlaku, netěsnosti a dechového objemu. (Pacient dostává místo kyslíkových brýlí nosní masku se samotným CPAP - přístrojem.)
3. NOC se již monitoruje samotný Auto CPAP, s kterým se již pacient seznámil.
Velikost přetlaku je určena tímto speciálním vyšetřením odborným lékařem ve spánkové laboratoři. Je nutné jejich schválení revizním lékařem, pak je léčba plně hrazena zdravotními pojišťovnami - bezplatná.
V některých případech se monitoruje ALICE- polysomnografie.
Ta spočívá ve sledování následujících parametrů:
- EEG - pomocí elektrod připevněných do vlasaté části hlavy
- EMG - pomocí elektrod připevněných na bradě
- EOG - pomocí elektrod připevněných v okolí očnice
- Elastické pásy - hrudní a břišní
- Dýchacích zvuků - pomocí mikrofonu připevněném na krku
- Proudu vzduchu před nosem a ústy pomocí tzv. flow čidla, které je podobné kyslíkovým brýlím
- Saturace kyslíku - pomocí pulsoxymetru - čidlo je připevněné na malíku (klapka)
- EKG
Po vyhodnocení záznamu lékařem je při další dohodnuté schůzce sdělen výsledek vyšetření a navrhnut další terapeutický postup.
|
Plicní ambulance - patří k lůžkovému plicnímu oddělení. Vyšetřují se zde pacienti:
- na doporučení praktického lékaře
- konziliární vyšetření pacientů hospitalizovaných na jiných odděleních
- kontrolní vyšetření po propuštění z plicního oddělení.
Přehled ambulantních vyšetření:
- EKG
-Oxymetrie - vyšetření množství kyslíku v krvi
- Vyšetření plicních funkcí:
základní vyšetření - spirometrie - zajišťuje se vitální kapacita plic
rozšířené - bronchodilatační nebo bronchokonstrikční test
specializované - spiroergometrie, plicní difuze a celotělový bodypletismograf.
-Bronchoskopie
Jedná se o endoskopické vyšetření bronchiálního stromu. Lze jej provést ambulantně nebo při krátkodobé hospitalizaci. Vyšetření se provádí nalačno, po lokálním znecitlivění v oblasti krku. O indikaci k vyšetření rozhoduje lékař, pacient je o zákroku poučen a podepisuje souhlas k tomuto vyšetření. Po vyšetření je nutno alespoň dvě hodiny nejíst a nepít, do doby, než odezní znecitlivění.
-Hrudní punkce
Jde o nabodnutí pohrudniční dutiny a odčerpání vzduchu nebo tekutiny (výpotku). Provádí se za účelem diagnostickým, kdy nám vyšetření odebraného vzorku pomůže stanovit diagnózu, nebo za účelem terapeutickým (léčebným), kdy při odčerpání výpotku napomůže ke zlepšení dýchání pacienta.
Kalmetizace
Ambulance se nachází v přízemí této budovy. Provádíme tuberkulínové testy (stanovení protilátek proti tuberkulóze), očkování proti tuberkulóze a následné kontroly očkování.
Dále provádíme diagnostické testy u hospitalizovaných pacientů, u pacientů odeslaných z různých ambulancí. Vyhledáváme a zveme na tyto testy pacienty, kteří přišli do kontaktu s osobou, u které bylo diagnostikováno tuberkulózní onemocnění. V tomto případě se jedná o rodinné příslušníky, spolupracovníky a osoby z nejbližšího okolí pacienta.
Kontakty na oddělení
Pracovna sester | 568 809 689 |
Oddělení - lékaři | 568 809 690 |
Ambulance sestra | 568 809 682 |