Aktuality
Otevírací doba Lékárny Nemocnice Třebíč o vánočních svátcích
PO 23. 12. | UT 24. 12. | ST 25. 12. | ČT 26. 12. | PA 27. 12. | SO 28. 12. | NE 29. 12. | PO 30. 12. | UT 31. 12. | ST 1. 1. | ČT 2. 1. |
7.30-16.00 | 8.00-17.00 | 8.00-20.00 | 8.00-20.00 | 7.30-15.30 | 8.00-17.00 | 8.00-17.00 | 7.30-16.00 | 7.30-14.30 | 8.00-20.00 | 7.30-16.00 |
Otevírací doba lékáren Kraje Vysočina o vánočních svátcích
Vážení pacienti,
dovolte, abychom vás informovali, že v průběhu ledna 2025 dojde k dočasnému spojení lůžkového fondu jedné stanice interního oddělení a plicního oddělení. Jediným důvodem je nedostatek ošetřovatelského personálu, zvláště všeobecných sester, z důvodů pracovních neschopností a odchodů. Léčebná péče o plicní pacienty vyžadující hospitalizaci bude zajištěna lékaři plicního oddělení, stejně tak jako léčebná péče o interní pacienty vyžadující hospitalizaci bude zajištěna lékaři interního oddělení. Pečovat o hospitalizované pacienty po stránce ošetřovatelské péče budou sestry a sanitáři plicního a interního oddělení společně.
Provoz ambulancí plicního i interního oddělení bude zachován.
Provoz spánkové laboratoře bude obnoven po vyřešení provozních a technických záležitostí spojených s přesunem lůžek do náhradních prostor.
Žádná odbornost se neruší!
V pátek 6. prosince 2024 proběhl adventní koncert Nemocnice Třebíč, na kterém vystoupilo trio muzikantů The CELLO Boys. Celý koncert byl protkán poděkováním jednotlivým profesím, které v nemocnici pracují - lékařům, sestrám, sanitářům... Nezapomněli ani na administrativu, pracovníky technického úseku, kuchaře a kuchařky.
Před zahájením koncertu předali partneři nemocnice paní ředitelce Ing. Evě Tomášové sponzorské symbolické šeky. Paní ředitelka ve svém projevu poděkovala podporovatelům a přátelům nemocnice a současně všem zaměstnancům za jejich poctivou a náročnou práci.
Chystáte-li se do nemocnice, určitě se stavte podívat na právě probíhající výstavu fotografa Martina Kotrby. Tentokrát nám přišel ukázat krásy Afriky - konkrétně Jihoafrické republiky.
Země neokoukatelných západů a východů slunce, kde se skoro každý den můžete spolehnout na jasnou oblohu. Země plná kontrastů, jako je vyprahlá krajina a klid v okolí Lví hlavy nebo naopak zeleň a ruch Kapského města.
Kde: Nemocnice Třebíč, budova M2, hala
Martin Kotrba Photography
Dialyzační středisko třebíčské nemocnice počátkem prosince zcela zmodernizovalo způsob přípravy dialyzačních roztoků. Dva hlavní dialyzační roztoky pro pacienty nyní automaticky zajišťuje systém takzvaného centrálního míchání. Součástí byly také drobné stavební úpravy, které propojily nový systém s dialyzačními přístroji, které stojí přímo u lůžka pacienta. Pořizovací cena centrálního míchání činila zhruba dva miliony korun. Zařízení bylo financováno z darů partnerů nemocnice – Nadace ČEZ, města Třebíč, obce Dukovany, města Jaroměřice nad Rokytnou, Svazku obcí pro komunální služby, městyse Mohelno a obce Petrovice.
Dříve všechny dialyzační roztoky nemocnice zajištovala pravidelnými závozy hotových roztoků v pětilitrových kanystrech. Dialyzační středisko po proběhlé modernizaci již v případě dvou hlavních roztoků pouze objedná samotný koncentrát. Po připojení tohoto koncentrátu k systému centrálního míchání dochází plně automaticky k namíchání správného dialyzačního roztoku. Systém zkontroluje finální produkt a přečerpá ho do správného zásobníku, odkud je k dispozici pro dialyzační přístroje pomocí centrálního rozvodu. Ze zkušeností z jiných středisek lze centrálním mícháním dvou roztoků pokrýt až přes devadesát procent stávajících dialýz.
Tyto inovace mají několik zásadních výhod. „Pořizovací cena roztoku je s novým systémem výrazně nižší. Nezůstávají žádné zbytky, jako tomu bylo v případě kanystrů. Sto procent vyrobeného dialyzačního roztoku je použito, protože přístroje odeberou z centrálního rozvodu vždy takové množství, které ke konkrétní terapii potřebují. Očekávaná návratnost vstupní investice se pohybuje v rozmezí dvou až tří let,“ popisuje ekonomické výhody ředitelka nemocnice Eva Tomášová. Kromě ekonomických výhod přináší systém i zjednodušení práce zdravotnickému personálu.
Dialýza je proces, kterým je nahrazována přirozená funkce ledvin u pacientů, kteří ji ztratili buď dočasně, nebo trvale. Zdravé ledviny slouží v organizmu k filtraci krve, čímž pomáhají odstraňovat škodlivé látky a přebytečnou vodu, které jsou v podobě moči odváděny z těla ven. „K dnešnímu dni máme na dialýze šedesát tři takto nemocných pacientů. Každý pacient dochází třikrát týdně. A pro každého pacienta připravujeme čtyři litry roztoku. Tedy měsíčně odbavíme sedm set padesát šest dialýz, což je něco přes tři tisíce litrů dialyzačního roztoku,“ doplňuje úctyhodná čísla staniční sestra dialyzačního střediska Dagmar Horká.
Pořizovací cena centrálního míchání (s DPH) |
2 035 285,12 Kč |
Financování s podporou: |
|
Nadace ČEZ |
1 000 000,00 Kč |
Město Třebíč |
700 285,12 Kč |
Obec Dukovany |
100 000,00 Kč |
Město Jaroměřice Nad Rokytnou |
50 000,00 Kč |
Svazek obcí pro komunální služby |
50 000,00 Kč |
Městys Mohelno |
20 000,00 Kč |
Obec Petrovice |
15 000,00 Kč |
Přidejte se k nám a pomozte nám poskytovat špičkovou péči našim pacientům. Nabízíme příležitosti k profesionálnímu růstu, příjemné pracovní prostředí a podporu kolegů. Vaše odbornost a vášeň pro zdravotnictví zde najdou své uplatnění.
Proč pracovat s námi?
Podpora vzdělávání: Možnost dalšího vzdělávání a rozvoje.
Příjemné pracovní prostředí: Týmová spolupráce a podpora.
Stravovací provoz a oddělení nutriční terapie třebíčské nemocnice zařadilo novinku v dietním stravování pacientů nazvanou „Dieta 3FIT“. Dieta je plnohodnotná s optimálním rozložením bílkovin, sacharidů i tuků a je určena k dlouhodobému podávání. Klade důraz na vhodné složení tuků, omezení jednoduchých cukrů a kuchyňské soli. Obsahuje vyšší podíl vlákniny, vitaminů, minerálních, antioxidačních a dalších bioaktivních látek příznivě působících na organismus. Dieta 3FIT je indikována v prevenci rizika civilizačních onemocnění, především obezity, diabetu druhého typu, kardiovaskulárních a onkologických onemocnění.
Dieta splňuje zásady zdravé stravy dle doporučení Světové zdravotnické organizace a dalších odborných společností. „Tato dieta se využívá u pacientů, kteří nemají dietní omezení a jsou bez nutričního rizika. Cílí na pacienty, kteří se snaží žít zdravě a usilují o redukci nebo udržení své tělesné hmotnosti. Vhodná je pro sportovce a zároveň pro osoby, které dbají o svoji stravu nebo si chtějí vyzkoušet, jak správně jíst,“ popisuje cílovou skupinu pacientů vedoucí nutriční terapeutka třebíčské nemocnice Zdeňka Bartošová.
Nový dietní program se zaměřuje na celkové množství tuků u všech skupin potravin. Omezuje jemné a trvanlivé pečivo, tučná masa, uzeniny, lahůdkářské a tučné mléčné výrobky. Zařazuje olejnatá semena a ořechy jako zdroj vitaminů, minerálních látek a esenciálních polyenových mastných kyselin. Upřednostňuje polysacharidy – brambory, luštěniny, celozrnné obiloviny a výrobky z nich. V jídelníčku je dostatečné množství ovoce a zeleniny.
Preferuje vaření, dušení, pečení a grilování. Strava je pestrá a vyvážená a je rozdělena do čtyřech porcí, nechybí i odpolední svačinka.
Navýšena je spotřeba luštěnin jako významného zdroje rostlinných bílkovin a vlákniny. Pokrmy z luštěnin zařazuje alespoň dvakrát týdně. K vhodným úpravám luštěnin patří i polévky a pomazánky.
Jako významný zdroj bílkovin jsou do stravy volena libová masa, ryby, vejce a mléčné výrobky. Pacienti se tak mohou těšit na pokrmy z krůtího či kuřecího masa, libového vepřového a hovězího masa. Vhodnou alternativou jsou čerstvé sýry, tvaroh, bílý jogurt, kefír, acidofilní mléko a další zakysané mléčné výrobky.
„Snížení příjmu kuchyňské soli je dosaženo omezením polotovarů, instantních přípravků, zpracovaných masných výrobků v podobě uzenin, ochucovadel a soli přidávané při přípravě pokrmů. K dochucování pokrmů jsou v dietě použita jednodruhová koření, byliny a zelené natě,“ zdůrazňuje vedoucí stravovacího provozu Jana Zimolová.
O dietu 3FIT je možné, aby si pacient požádal při příjmu nebo v průběhu hospitalizace, v případě že jeho zdravotní stav nevyžaduje jiná speciální dietní opatření.
„Zdravé a maximálně nutričně vyvážené stravování je u aktivních pacientů žádaným trendem. Věříme, že dietní variantu 3FIT ocení mnoho našich pacientů,“ komentuje novinku v nabídce stravování ředitelka nemocnice Eva Tomášová.
Péče o nastávající maminky je v třebíčské nemocnici zcela komplexní. Postaráme se o vše od počátku těhotenství, přes porod miminka až do konce rekonvalescence po porodu.
Gynekologická ambulance
Gynekologická ambulance se nachází v přízemí pavilonu C a nabízí komplexní škálu vyšetření během celého těhotenství.
Kompletní prenatální ultrazvuková diagnostika
Ultrazvukový screening do 14. týdne těhotenství
Ultrazvukový screening mezi 20. - 22. týdnem těhotenství
Ultrazvukový screening mezi 30. - 32. týdnem těhotenství
Kombinovaný prvotrimestrální screening
Podrobné hodnocení morfologie plodu
Ultrazvukový screening mezi 36. - 37. týdnem těhotenství
→Gynekologická ambulance video
→Ultrazvuk pro gynekologii web
→Ultrazvuková vyšetření a další péče video
Předporodní kurzy péče o novorozence
- význam a výhody kojení,
- péče o prsa před a po kojení,
- správná technika kojení,
- komplikace při kojení,
- péče o novorozence na oddělení,
- fyziologické projevy dítěte,
- bezpečnost dítěte a
- baby masáže.
Kurz provádíme ve IV. patře novorozeneckého oddělení (budova M2).
Objednejte si schůzku na tel. čísle 568 809 355.
Porodnická ambulance, porodní sály
Porodnická ambulance se nachází v prostorách porodních sálů ve 4. podlaží budovy M2. Jsou zde většinou ošetřovány budoucí maminky v posledních týdnech těhotenství.
Do této ambulance přicházejí budoucí rodičky, které chtějí rodit v třebíčské porodnici a které byly předány svým gynekologem k tzv. registraci (check in). Tyto budoucí maminky přicházejí s doporučením svého gynekologa. Při registraci je každá budoucí maminka založena do nemocničního informačního systému, je jí změřena tělesná teplota, krevní tlak a vyšetřena moč biochemicky. Poté následuje pohovor s lékařem a je provedeno ultrazvukové vyšetření.
→Porodnická ambulance, porodnice video
→Individuální péče vedená porodní asistentkou - detaily a podmínky
→Bufetové snídaně pro maminky po porodu video
→Screening vrozených kritických srdečních vad u novorozenců video
Laktační poradna
Laktační poradna se nachází v 3. NP pavilonu M2. Základem je klidná a vyrovnaná maminka.
Dovolte nám zbavit Vás stresu a užívat si to nejkrásnější z mateřství – úspěšné a pohodové kojení.
Cena 350,- Kč/hodinu. Možnost čerpat finanční příspěvek od zdravotních pojišťoven.
Objednejte si schůzku na tel. čísle 568 809 355.
Vyšetření Vašeho miminka během prvních dnů po porodu
- vyšetření kyčlí ortopedem - odhalení vrozených vývojových vad kloubů
- vyšetření sluchu - screening vrozené hluchoty
- vyšetření očí - odhalení možného zákalu čočky
- ultrazvukové vyšetření ledvin - kontroluje se stav ledvin a event. vrozené vývojové vady ledvin a močových cest
- screening vrozených vývojových vad (odběr kapky krve z patičky za 48 - 72 hod. po porodu)
- screening vrozených kritických srdečních vad
- vyšetření fyzioterapeutem a nácvik správného polohování včetně konzultace (bonus pouze v třebíčské porodnici)
Milá maminko, tatínku, vážení rodiče, všichni zaměstnanci porodnice i novorozeneckého oddělení třebíčské nemocnice Vám přejí šťastné a radostné chvíle při narození Vašeho miminka a hlavně všem pevné zdraví.
Pokud máte více otázek k pobytu na našem porodním oddělení nebo týkajících se vašeho těhotenství či porodu, využijte e-mailové adresy: porodnice.trebic@nem-tr.cz, naše porodní asistentky Vám rády odpoví.